Dôchodcovia pracujúci na dohodu

Aj analytik z INESS sa vyjadril ku zmenám pre pracujúcich dôchodcov.

Dôchodcovia pracujúci na dohodu

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Časť dôchodcov, ktorí si privyrábajú na dohodu, nebude musieť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, ale len ak zarábajú do dvesto eur mesačne a do dvetisíc štyristo eur ročne. Do rovnakej sumy si budú môcť zarobiť aj predčasní dôchodcovia, ktorí v súčasnosti nemôžu pracovať vôbec. Zmena začne platiť až od júla budúceho roka. Na Sociálnu poisťovňu sa v týchto dňoch obracia čoraz viac penzistov, ktorí chcú poznať podmienky."

Valéria Pokorná, dôchodkyňa, ekonómka Jednoty dôchodcov na Slovensku: "Bude to plus hlavne pre tých, ktorí majú nižšie zárobky, čiže v podstate môžu dvesto eur mesačne zarobiť, alebo potom dvetisíc štyristo a čo už potom zarábajú navyše, ja neviem, dvetisíc päťsto, tak tých sto eur už sa bude do Sociálnej poisťovne platiť."

Radovan Ďurana, analytik INESS (telefonát): "Ten príjem, ktorý za prácu získajú, budú mať na ruke hneď, nebude sa k nim vracať potom spätne cez prepočítavanie dôchodkov v budúcnosti."
Rita Fleischmanová, RTVS

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards