Ekonomické reči: zrušme patenty!

Ekonomické reči: zrušme patenty!

29. novembra 2017 organizoval INESS v Zámockom pivovare už siedme Ekonomické reči. Tentokrát viedol diskusiu Richard Ďurana z INESS, ktorý hovoril o patentoch, konkrétne o tom, či pomáhajú vynálezcom pri ich tvorbe, alebo skôr pôsobia ako brzdy pokroku.

V úvode rečník zadefinoval patenty, ich pôvod a pokračoval názormi rôznych ekonómov na ich prínos pre vedu a výskum. Upozornil na negatívny dopad tzv. patentových vojen, kedy sa firmy súdia v rámci patentovej ochrany o stotisíce dolárov, ktoré mohli byť investované do ďalšieho vývoja. Ďalším negatívnym javom plynúcim z patentovej ochrany sú patentoví trollovia. Sú to držitelia patentov, ktorí sa pod hrozbou súdu snažia vynucovať patentové práva a získať licenčné poplatky od „porušovateľov“. Títo nemusia ani tušiť, že daný postup či myšlienka je patentovaná, keďže často ide o banálne záležitosti. Ako príklad uviedol postup pri scanovaní dokumentov, ktorý si dala firma zapatentovať len preto, aby z neho získala finančné prostriedky.

Väčšina vynálezov je nepatentovaná a mnoho z nich je vynájdených v tom istom čase. Z tohto dôvodu je niekedy veľmi ťažko určiť, komu by mal byť patent udelený tak, aby to bolo spravodlivé. Na záver zhrnul rečník všetky problémy spojené s patentovou ochranou a uviedol štyri možné riešenia.

Na podujatie prišlo viac ako 40 poslucháčov, ktorí sa po prednáške aktívne zapájali do diskusie.  

Pridajte sa do našej skupiny a nezmeškajte informácie o ďalších podujatiach, či tipy na zaujímavé články a podcasty.

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards