O daňových prázdninách nebudú rozhodovať ministri, Žiga ich dopraje aj firmám, kde neprijmú nových ľudí

V júni minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) pomýšľal na to, že by sa o daňových prázdninách rozhodovalo mimo verejnej debaty – v ministerských kanceláriách. V pripravovanom zákone o investičnej pomoci tým chcel šetriť čas investorom.

V stredu hotový nový zákon o stimuloch schválila vláda. Píše sa v ňom, že materiály o dotáciách bude aj naďalej schvaľovať vláda. Jej rokovací program je verejný.
 

 O daňových prázdninách nebudú rozhodovať ministri, Žiga ich dopraje aj firmám, kde neprijmú nových ľudí

"Jediná vec bola, že sme uvažovali nad tým, že by daňová úľava nebola poskytovaná vládou, ale na základe rozhodnutia ministra financií a ministra hospodárstva. Vrátili sme to späť na úroveň vlády," povedal minister po rokovaní vlády.

Žiga rátal, že schvaľovanie dotácií bez vládneho kola by bolo rýchlejšie, no chýbala na to politická a spoločenská vôľa, vysvetľoval Žiga.

Nechce zahmlievať

"Vytváralo to zbytočné otázniky aj od vás, že tu chceme niečo zahmlievať. Ja som vôbec nemal tento pocit, my sme chceli zjednodušiť ten proces, chceli sme skrátiť ten proces. Takto to bude možno trvať dlhšie. (...) Ja s tým nemám žiadny problém," povedal Žiga.

Ak sa zákon v Národnej rade významne nezmení, z praxe zmizne aj posledná utajovacia výnimka pre najväčšie dotácie. V kancelárii ministrov zákon dnes umožňuje rozhodovať o dotáciách pre investičné zámery väčšie ako 200 miliónov eur. Následne sa rozhodnutia o nich majú zverejniť na štátnych weboch.

Ak sa už nič nezmení, výnimka prestane platiť preto, že Žigov zákon má kompletne nahradiť dnešný. Ten je z roku 2007 a štát ho stihol 11-krát novelizovať.

Dotácie budú aj bez novej práce

Nový zákon má všetko sprehľadniť a pritiahnuť firmy investovať viac do výskumu a vývoja, pýtať skôr daňové prázdniny než hotovostnú dotáciu a obzerať sa do lokalít na severe, východe a juhu Slovenska.

"Tam, kde je vyššia nezamestnanosť, ako je celoslovenský priemer," vysvetľoval Žiga s tým, že výrobné firmy budú môcť dostať dotáciu aj bez toho, aby niekoho zamestnali.

"Keď vytvárate novú investíciu, tak je pravdepodobné, že asi zamestnáte nových ľudí. Pokiaľ máte existujúcu výrobu na Slovensku, tak nie je podmienkou, aby ste prijali nových ľudí, ale nesmiete znížiť počet ľudí, ktorých máte," vysvetľoval Žiga novinku.

Analytik vidí mikrozmeny

"Pravidlá budú vždy kolidovať s politikou. Videli sme to v minulosti, keď sa, naopak, mali podporovať len investície vytvárajúce nové pracovné miesta, ale keď bol na stole iný projekt, toto pravidlo sa šmahom ruky porušilo," myslí si analytik Martin Vlachynský z inštitútu INESS.

Narážal zrejme aj na na dotácie pre ružomberské papierne Milana Fiľa či galantský Samsung, ktoré schválila druhá vláda Roberta Fica v roku 2012. Tým stačilo výmenou za dotáciu sľúbiť, že nebudú robiť masívne čistky v počtoch zamestnancov.

Peter Žiga bol v tom čase ministrom životného prostredia a nápad dotovať modernizáciu fabriky bez tvorby miest sa mu nepozdával.

"Nechcel som traumatizovať vládu. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský za to nesie aj politickú a aj akúkoľvek zodpovednosť, takže ja si môžem povedať svoje výhrady, ale to je tak všetko," vysvetlil podľa SME Žiga, prečo napokon stimuly odsúhlasil aj on.

Firmy z Podnikateľskej aliancie Slovenska s ministrovým novým videním súhlasia. Pripomínajú, že doba aj situácia na trhu sa zmenili.

"Súhlasíme s tým, že tvorba pracovných miest už nemusí byť prioritou, pretože na trhu práce je nedostatok pracovných síl a tento parameter skôr viedol k umelej zamestnanosti, ako k reálnej podpore vzniku nových pracovných miest," myslia si v Podnikateľskej aliancii Slovenska.

Žigov postoj k uvoľneniu pravidla o nových zamestnancoch kritizovali na ministerstve financií, ktoré vedie Peter Kažimír.

"Vypustenie tejto podmienky vytvorí priestor na vyššie požiadavky na poskytnutie investičnej pomoci a tým aj na požiadavky na výdavky rozpočtu verejnej správy," píše ministerstvo financií v pripomienkovom konaní. Žigovi v ňom pripomína, že politika podpory tvorby pracovných miest je "jedna zo štyroch kľúčových oblastí programového vyhlásenia vlády".

Pre spor sa stretol Žigov štátny tajomník s Kažimírovým. Výsledkom má byť nastavenie, že investori sa musia zaviazať, že nebudú prepúšťať.

Pomohlo by lepšie prostredie na podnikanie

Spravodlivé riešenie, ktoré by pomohlo všetkým firmám, vidia v INESS-e v lepšom podnikateľskom prostredí pre všetkých.

"Investičné stimuly zároveň pomáhajú vláde maskovať nedostatky podnikateľského prostredia," myslí si Vlachynský. Žigov nový zákon aj preto nevidí ako revolučnú zmenu, skôr "je to snaha mikromanažovať vytváranie nových investícií na Slovensku".

Analytik ministrovi odkázal, že neexistuje "správna" investícia pre slovenskú ekonomiku. "Ekonomickú hodnotu môže generovať ako výskumné centrum, tak montovňa, ktorá dokáže zamestnať nízkokvalifikovaných ľudí," povedal Vlachynský.

Podnikatelia z PAS to vidia podobne. Pripomínajú, že aj v štátnej dotačnej politike chýbajú podstatnejšie zmeny. Stimuly nebudú po splnení podmienok automaticky nárokovateľné, a tak ich bude môcť vláda ďalej odsúhlasovať podľa sympatií.

"Podmienky by mali byť jasné a po ich splnení by mala byť investičná pomoc automatická a nárokovateľná pre každého," píše aliancia.

Dotačnú schému máme na Slovensku roky. Vláda z nej od roku 2020 vyčlenila špeciálnu pomoc približne 200-krát, viacerým firmám opakovane.
Dennik N, Daniela Krajanová link

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards