Rybníček stranu nezaloží. Nemá peniaze

V marci 2016 prišiel s ideou decentralizácie moci z Bratislavy do regiónov a predstavil plán založiť stranu TOSKA. Richard Rybníček tvrdí, že nedokázal zohnať čisté peniaze.Ľudovít Vaniher/SITA

Rybníček stranu nezaloží. Nemá peniaze

tOSKA nevznikne. Prečo?
Slováci nie sú pripravení financovať politickú stranu systémom fundraisingu. Nie sú na to zvyknutí a neveria tomu. A kým by sa vám do nejakého času na stranu aj vyskladali a mali by ste peniaze na kampaň, potrebujete financovať bežný chod strany. Nie však hocijakej strany, ale zmysluplnej, nie štvorčlennej. Som konzervatívny človek a hovoril som o reálnej strane s kanceláriami, štruktúrami, so zastúpením v regiónoch. To musíte financovať, nie je to len dobrovoľnícka činnosť.

keď sme tu u vás na mestskom úrade sedeli v marci 2016, uprostred nášho rozhovoru sme sa pýtali na váš názor na povolebné rozloženie síl, a vy ste začali hovoriť o tom, že Slovensko potrebuje veľkú zmenu. Predstavili ste ideu decentralizácie: viac moci do regiónov, redukcia ministerstiev, dvojkomorový parlament, nový volebný systém. V októbri 2016 ste na tlačovej konferencii predstavili vízie a názov strany TOSKA. Odvtedy o vás nebolo počuť. Čo sa dialo?
Vôbec som neustúpil z myšlienok decentralizácie. Je to stále jediná cesta na systémovú zmenu tejto krajiny k lepšiemu a na zbavenie sa korupcie a klientelizmu. Filozofiu som nezmenil, konkrétny spôsob decentralizácie som diskutoval s mnohými ľuďmi a konkrétna predstava sa tvarovala.

Zmenilo sa to, že som po rozhovoroch s ľuďmi a po dlhej práci mimo pozornosti médií zistil, že od ľudí nie som schopný vyzbierať také množstvo peňazí, aby som v pokoji, bez toho, aby sme mali existenčné problémy, mohol stranu riadiť a rozvíjať. Bez peňazí sa skutočnú stranu založiť nedá, je to nemožné. Sám si to zaplatiť nemôžem, nie som bohatý, aby som dal milión eur na založenie strany. Ešte sa môžete spojiť s niekým mocným, kto peniaze má, ale to je presne tá konštrukcia, ktorá je od začiatku do konca odsúdená na zánik.

Ľudia majú totiž v hlavách, že ste závislí od tých, ktorí vás financujú, tí píšu noty. Zároveň nebuďme naivní, kto vám dáva peniaze, bude naozaj niečo od vás chcieť. Otvorene poviem, že bez totálnej finančnej nezávislosti od mocných skupín stranu dnes založiť nemôžete. Len dve a možno tri strany v tejto chvíli môžu byť nezávislé od súčasného politického a finančného establišmentu. Je to SaS a OľaNO. Viem o nich, že vďaka tomu, že majú peniaze zo štátneho rozpočtu, môžu strany financovať čisto.

a KDH?
To je tá tretia strana pod čiarou. Možno to platí o nich, ale neviem, koľko presne majú peňazí. Ale asi sčasti aj KDH.

zostávate politicky činný?
TOSKA síce nevznikne, ale naďalej budem pdporovať myšlienky decentralizácie. Materiály, ktoré mám od Viktora Nižňanského či od INESS-u, s ktorými som spolupracoval, budem buď cez ZMOS či cez iné iniciatívy ponúkať a aj osobne ako primátor. TOSKA však nebude, nemám peniaze a nechcem byť od nikoho závislý.

richard Rybníček a vrcholová politka. Vidíte iný spôsob, ako vašu tému decentralizácie presadiť na vrcholovej úrovni?
Určite sa nájde nejaká cesta. Tému reformy verejnej správy, ktorú som priniesol na stôl, oživili aj voľby do VÚC.

otázka skôr smeruje k tomu, či vy osobne nevstúpite do nejakej strany a nebudete šíriť ideu decentralizácie v nej.
Po roku rozhovorov a stretávaní sa s ľuďmi som zistil, že téma dcentralizácie je pre politický establišment na 25. mieste v rebríčku dôležitosti tém. Inými slovami, nechce sa mi teraz vstupovať do žiadnej politickej strany, lebo viem, že by sa uspokojili s tým, že som člen strany, že majú moju tvár, ale málo by ma počúvali v rámci môjho obsahu.

decentralizácia predsa nemôže byť jediným dôvodom, pre ktorý by mali ľudia vstúpiť do politiky.
Práveže téma decentralizácie, zmeny fungovania štátu, je absolútne najzásadnejšia vec pre celú krajinu. Slovo decentralizácia sa totiž dotýka všetkých oblastí od školstva, zdravotníctva až po všetko ostatné. Hovorím o prekopaní všetkého od začiatku, o zmene volebného systému, o zmene daňových zákonov, vyšších územných celkov a podobne.

poďme k dôvodom, prečo TOSKA nevznikne. Tvrdíte, že spôsob financovania crowdfundingom, teda príspevkami mnohých malých darcov, nefunguje. Ale na mnohých organizáciách v neziskovom sektore vidíme, že to predsa len funguje. Nejde skôr o otázku vašich schopností, ako to, že to nie je možné? Nie je to skôr neschopnosť inšpirovať a presvedčiť ľudí, aby sa vyskladali na politickú stranu?
Určite nie. Rok som to robil, rozprával som sa ľuďmi a pýtal sa ich, či by boli ochotní prispievať na transparentný účet na politickú stranu. Povedali mi, že to v sebe tak necítia, peniaze mi nedajú. Povedali, že mi držia palce a očakávajú, že ja im zabezpečím peniaze, nie oni mne.

mnohých ľudí ste oduševnene presviedčali, ako treba Slovensko zmeniť a že cestou k radikálnej zmene je decentralizácia. Mnohí vám aj uverili. Teraz ich veľmi sklamete. Čo týmto ľuďom odkážete?
Odkazujem im, že nie som človek, ktorý sa dá kúpiť. Nie som človek, ktorý sa za akúkoľvek cenu "nasosne" na ľudí, ktorí majú peniaze a týmto zapredá svoju dušu.

ozval sa ten diabol?
Je tu. A istý záujem aj prejavoval. Ale toto nie je o tom, že idem spasiť Slovensko. Dôležité je popísať pravdu. Tá je, že na Slovensku sa nedá založiť seriózna strana, ak nie ste milionár.

takže celú túto situáciu nevnímate ako osobné zlyhanie?
Osobné zlyhanie by to bolo, keby som do toho šiel aj za cenu, že by som získaval finančné prostriedky, ktorých pôvod by som nevedel poriadne vysvetliť, alebo by som povedal, že ich mám od ľudí či skupín, ktoré v rámci krajiny nie sú všeobecne uznávané. A výsledkom by možno bol vďaka nečistému financovaniu ďalší skrachovaný subjekt na politickej scéne.

povedali ste, že ľuďom ponúknete ideu decentralizácie, veľkej zmeny krajiny a uvidíte, či ju ľudia prijmú, alebo odmietnu. Nie je súčasná situácia viac ako o peniazoch o tom, že ľudia sa s myšlienkou decentralizácie nestotožnili, odmietli ju, nepresvedčili ste ich?
Ešte raz. To, čo som podcenil a v čom som mal väčšie oči, je to, že som si myslel, že peniaze zoženiem a ľudia mi ich v podstate dajú. Som však presvedčený o tom, že myšlienka mojej reformy fungovania štátu by presvedčila ľudí a mrzí ma, že to ešte žiadna politická strana nepochopila.

Keď si vypočítate akýkoľvek projekt, musíte si sadnúť a povedať si, koľko vás to bude stáť. Uvedomil som si, že ani sto, ani dvesto či tristotisíc eur nebude stačiť. Aby ste mohli rozbehnúť celý kolos strany, s manažérmi a regionálnymi funkcionármi, by ste potrebovali pol milióna okamžite. Potom by ste museli vyjsť a povedať ľuďom: a teraz sa mi, prosím, vyskladajte na kampaň – čo sú ďalšie dva až tri milióny eur. Garantujem vám, že ani na to by sa vám ľudia nevyzbierali. A ja som nemal ani tých 500-tisíc eur.

nie sú na Slovensku bohatí ľudia, ktorí majú čisté peniaze a podporili by vás?
Na Slovenskú sú takí ľudia, ale obávam sa, že majú strach. Strach zviditeľňovať sa a strach vložiť vám na transparentný účet 500-tisíc eur. To prináša aj veľa administratívnych problémov a dnes to takto otvorene prosto nefunguje. Na Slovensku vládne strach. Všimnite si, keď bude vznikať Progresívne Slovensko a strana Spolu Mira Beblavého, ako otvorene zverejnia svoje financovanie, kto im dáva a na čo. A budú to musieť urobiť, ak chcú byť iní a transparentní. A možno Anton Zajac, pán Trnka prídu a povedia, že každý dáva milión eur a všetci vieme, že sú to čisto zarobené peniaze. Ale doteraz to neurobili.

budúci rok sú komunálne voľby. Idete znovu kandidovať na primátora Trenčína?
Samozrejme, áno.

zhrniem to: strana Richarda Rybníčka teda nevznikne, lebo na to nie sú čisté peniaze?
Áno.

radičová nechce ísť do politiky. Kiska už nechce byť ďalej v politike. Rybníček do nej nejde. Prečo politika vypľúva slušných ľudí von?
Moc sa dostala do rúk pár jednotlivcov, ktorí sú mocní, rozhodujú o podstatných veciach a ovládajú bezpečnostné štruktúry. Práve teraz som pochopil, prečo Iveta Radičová nechce ísť späť do politiky. Zistila, že nie je schopná preraziť ten spôsob politického fungovania, aký je nastavený a ani toho nechce byť účastná, lebo ju to na konci riadne vyfacká. A cesta von? Mohli by to zmeniť tie čisté strany v parlamente, napríklad OľaNO. Alebo státisíce ľudí v uliciach.

.eugen Korda
Týždeň.sk, 24.10. link

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards