Slovensko zaspalo na vavrínoch . V rebríčku kvalita podnikateľského prostredia sme prepadli

Nie sme zlý, iba horší ako ostatní.

Slovensko zaspalo na vavrínoch . V rebríčku kvalita podnikateľského prostredia sme prepadli

 

BRATISLAVA / Slovensko sa prepadlo v rebríčku kvality podnikateľského prostredia. Hodnotila nás svetová banka a z 33 pozície sme padli na 39. Odborníci za tým vidia stagnáciu reforiem. Kým ostatní reformovali vo veľkom, my sme v úvodzovkách zaspali na vavrínoch.

"Nie, že by boli zavedené nejaké škodlivé opatrenia, ktoré by to podnikateľské prostredie aktívne zhoršili, ale z toho dôvodu, že iné štáty rástli o niečo viac, reformovali viac a preto nás predbehli z toho dôvodu, že Slovensko trošku postávalo na mieste," vysvetľuje Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomiky a sociálnych štúdii (INESS).

Existuje niekoľko rebríčkov, ale práve rebríček "doing biznis" svetovej banky je najvýznamnejší a aj najviac sledovaný. Najväčší problém na Slovensku je podľa svetovej banky vymožiteľnosť pohľadávok pri konkurzoch a reštrukturalizáciách. Zatiaľ čo u nás trvá získanie peňazí z krachujúcej firmy aj štyri roky, v Čechách alebo aj Maďarsku je to o polovicu menej.

Okrem toho sa sleduje aj to, ako ťažké je začať podnikať, aká je v krajine byrokracia, či je ťažké získať stavebné povolenie pre podnikateľa alebo aj to, aký je prístup k elektrickej energii. Toto najváženejšie hodnotenie spomedzi všetkých dáva signál do zahraničia pre potenciálnych investorov. Priamo sa to bežného zamestnanca nedotkne. Podľa odborníkov sú to ale akési preteky medzi krajinami a podľa ich výsledkov sa aj investori rozhodujú, kde začnú podnikať.

noviny.sk link

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards