Portugalci dostanú na záchranu 78 miliárd (Pravda)

K poskytnutiu pomoci zo záchranného fondu Portugalsku sa pre Pravdu dňa 5.5. 2011 vyjadril Juraj Karpiš z INESS.

Portugalci dostanú na záchranu 78 miliárd (Pravda)

Portugalskú ekonomiku, topiacu sa v dlhoch, by malo zachrániť 78 miliárd eur od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.

Dvanásť miliárd z toho dostanú priamo portugalské banky. S oboma inštitúciami sa na tom dohodla dočasná portugalská vláda. Ako sa na pomoci budú podieľať jednotlivé členské krajiny EÚ a koľko požičia fond, zatiaľ nie je jasné. Podiel Slovenska by mohol byť podľa odborníkov porovnateľný ako pri záchrane Írska.

Príspevok Slovenska by mal byť jasný v najbližších týždňoch, keď sa dohodne kľúč, podľa ktorého sa bude Portugalcom požičiavať. "Konkrétna štruktúra sa dohodne v priebehu mája. Zatiaľ sa nedá konkrétne hovoriť, akú váhu budú mať záruky a akú MMF a EÚ," povedal Martin Jaroš, hovorca ministerstva financií.

Portugalci potrebujú peniaze a záruky do 15. júna, keď majú splatiť dlhopisy za 4,9 miliardy eur. "Očakávame, že rozloženie podielu bude podobné ako v prípade Írska," povedal Peter Bayer z Next Finance.

Na záchrannom balíčku Írsku v hodnote 85 miliárd eur sa podieľala aj sama zadlžená krajina 17,5 miliardami. Zvyšnú časť poskladali MMF, euroval a Európsky mechanizmus finančnej stability napojený na rozpočet únie. Do záchrany sa zapojili aj Dáni, Švédi a Briti, ktorí neplatia eurom. Najmä podpora Británie je teraz otázna, keďže pri Írsku zavážila úzka prepojenosť oboch ekonomík.

V takomto prípade by Slovensko mohlo Portugalcom priamo aj nepriamo prispieť spolu vyše 430 miliónmi, čo je o 110 miliónov viac ako v prípade Írska.

Aby však Portugalsko pomoc skutočne dostalo, musí predložiť ozdravný plán. Voľby sú v krajine naplánované na 5. júna a jedným z prvých krokov má byť privatizácia štátneho majetku za 5,3 miliardy a skresanie deficitu rozpočtu pod tri percentá výkonu ekonomiky do roku 2013. Problémom pri znižovaní deficitu však môže byť dlhodobý nízky hospodársky rast krajiny, ktorý bol vlani na úrovni 0,7 percenta.

Nastavenie ozdravovania ovplyvní aj úroky, za ktoré únia a fond Portugalcom požičajú. Podľa premiéra dočasnej portugalskej vlády Josého Sócratesa by mali byť nastavené miernejšie ako pri Grécku a Írsku.

Grécko si však 110 miliárd požičalo, podobne ako Írsko 85 miliárd, na sedem rokov, zatiaľ čo Portugalsko by malo peniaze vrátiť do troch rokov. Aj to ovplyvní úroky zo záchranného úveru, ktoré sú pri Grécku 4,2 percenta a pri Írsku 5,8 percenta. Portugalsko si napríklad v súčasnosti pri dvojročných dlhopisoch požičiava s vyše 11-percentným úrokom, trojnásobne drahšie ako Nemecko.

Podľa Bayera by boli pre Portugalcov prijateľné úroky od päť do sedem percent "Rozhodne je to lepšie, ako požičiavať si na finančných trhoch. Vzhľadom k nejasnej politickej situácii v Portugalsku si nemyslím, že veritelia budú ochotní privoliť na nižšie úroky ako pri Írsku či Grécku," dodal Bayer.

Okrem toho ovplyvní úroky portugalskej pôžičky aj snaha Írov o lacnejšie splácanie pomoci a postoje váhavých krajín. "Úroky závisia od vyjednávania a pôjde o strategické rozhodnutie. Okrem iného bude treba aj prezentovať Fínom, že podmienky pre získanie pôžičky nie sú najjednoduchšie," konštatoval Juraj Karpiš, analytik Inštitútu spoločenských a ekonomických analýz INESS.

Pravda, 5.5. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards