Anketa: Podarí sa ministerstvu zníži schodok do roku 2013 pod tri percentá? (HN)

Rozpočtový cieľ je dosiahnuteľný, a to aj v prípade pomalšieho rastu daňových príjmov vzhľadom na stále veľké rezervy vo výdavkoch verejnej správy. Medzi riziká však patrí možný rast úrokových sadzieb a pomalší rast daňových príjmov vplyvom slabšieho zahraničného dopytu, uviedol v ankete Hospodárskych novín dňa 6.5. 2011 Radovan Ďurana z INESS.

 Anketa: Podarí sa ministerstvu zníži schodok do roku 2013 pod tri percentá? (HN)

Michal Mušák, analytik Slovenskej sporiteľne

Skôr áno. Dosiahnutie cieľa bude závisieť najmä od ochoty šetriť. Ak vláde súčasná snaha vydrží, schodok 3 % HDP v roku 2013 je určite dosiahnuteľný.

Markéta Šichtářová, analytička Nextfinance

Zatiaľ sa slovenské verejné financie vyvíjajú dobre. Dokazujú to aj posledné údaje o stave štátneho rozpočtu. Takže je podľa mňa slušná šanca, že sa to vláde podarí.

Ronal Ižip, analytik Trim Broker

Obávam sa, že nie. Projekcie ministerstva financií sú podľa môjho názoru mierne optimistické.

Radovan Ďurana, analytik INESS

Rozpočtový cieľ je dosiahnuteľný, a to aj v prípade pomalšieho rastu daňových príjmov vzhľadom na stále veľké rezervy vo výdavkoch verejnej správy. Medzi riziká však patrí možný rast úrokových sadzieb a pomalší rast daňových príjmov vplyvom slabšieho zahraničného dopytu.

Peter Goliáš, analytik INEKO

Doterajší vývoj, ako aj schválený Program stability naznačujú, že tento cieľ môže byť splnený. Potrebné je však čím skôr prijať druhy balík konsolidačných opatrení, ktoré by sa mali orientovať najmä na ďalšie úspory vo výdavkoch.

Hospodárske noviny, 6.5. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards