Fico pletie ďalší bič na milionárov, zdaní dedičstvo (Plus jeden deň)

Daň zo smrti, čo je iný názov pre daň z dedenia, je ďalšou pokutou pre usilovných, ktorí sa snažia svoje deti zabezpečiť, kritizoval navrhovanú daň pre Plus jeden deň dňa 26.4. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Fico pletie ďalší bič na milionárov, zdaní dedičstvo (Plus jeden deň)

Kabinet Roberta Fica chce v rámci znižovania deficitu verejných financií obnoviť daň z dedičstva a darovania. Minister financií Peter Kažimír sľubuje, že sa dotkne iba multimilionárov. Podľa analytika Radovana Ďuranu však ide o výstrel do prázdna a táto daň s obrovským deficitom nepohne.

 „Pre nás má ozdravovanie financií aj morálny aspekt, nemôžeme žiadať, aby ozdravovali ľudia, ktorí majú nízke dôchodky. Hľadáme inú cestu,“ vyhlásil Fico po rokovaní so šéfom Európskej komisie José Manuelom Barrosom. Spomenul napríklad majetkové dane. „Viete, že Slovensko nemá daň z dedičstva? Skúste mi ešte ukázať nejaké krajiny v Európe, ktoré majú rovnaké rozhodnutie,“ krúti hlavou premiér.

Len pre milionárov?

Úvahy o zdanení zdedeného majetku obhajoval aj Peter Kažimír. „Vnímam to v súlade s etikou, obzvlášť po tom, čo sme zažili džungľový kapitalizmus v 90. rokoch. Keď sa pozeráme na stav majetku ľudí, ktorým ho nevieme legálne odobrať ani spochybniť. Z tohto pohľadu si viem predstaviť znovuzavedenie dane z dedičstva,“ tvrdí minister financií.

Platenie dane by bolo až od určitej výšky dedičstva. „Nie v hladine tisícov a možno ani stotisícov eur. Hovorím o multimiliardároch v slovenských korunách, ktorí si svoj majetok neodvezú na nejakom fúriku,“ presviedča minister financií Kažimír. Vláda vraj nechce komplikovať život ľuďom s bežnými príjmami. „Sme v štádiu rozhovorov. V tomto okamihu hovoriť o sadzbách je predčasné,“ dodal Fico.

Podľa neho buď zavedú bankové dane, dane pre bohatých, alebo budú musieť zvýši DPH o 7 percent, čo nechcú. Daň z dedičstva zrušila v roku 2004 druhá Dzurindova vláda. Dovtedy bola daň z dedenia aj darovania odstupňovaná podľa príbuzenského vzťahu a tiež podľa výšky dedeného majetku. Teraz sa platia poplatky u notárov, ktoré sú takisto vypočítané z výšky dedeného majetku.

Analytik: Efektivita je zanedbateľná

„Daň zo smrti, čo je iný názov pre daň z dedenia, je ďalšou pokutou pre usilovných, ktorí sa snažia svoje deti zabezpečiť,“ myslí si analytik Radovan Ďurana z INESS. Podľa neho ide o dvojité zdanenie, keďže každý majetok bol zakúpený z predtým zdaneného príjmu. „Netreba zabúdať, že v roku 2002, keď bol najvyšší príjem dane z dedičstva a darovania, získala pokladnica 9 miliónov eur. Schopnosť týchto daní bojovať s deficitom 3 340 miliónov eur je preto zanedbateľná,“ dodáva Ďurana. Neoprávnene nadobudnutý majetok majú podľa neho riešiť súdy a nie daňová politika.

Plus jeden deň, 26.4. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards