Vyššie dane pre bohatších: Zrušenie rovnej dane sa dotkne pár tisíc ľudí (Aktuálne.sk)

Podľa Juraja Karpiša z INESS, v čase vysokej nezamestnanosti a ekonomickej neistoty zvyšovanie daní zníži životnú úroveň na Slovensku a ohrozí tunajší ekonomický rast. Ako uviedol pre Aktuálne.sk dňa 30.5. 2012, vzhľadom na fakt, že ani zďaleka neboli  a vyčerpané rezervy konsolidácie verejných financií  na strane verejných výdavkov je zvyšovanie daní producentom hodnôt zásadným krokom vedľa.

Vyššie dane pre bohatších: Zrušenie rovnej dane sa dotkne pár tisíc ľudí (Aktuálne.sk)

Rovnej dani dáva vláda Roberta Fica zbohom. Na vyššie dane sa musia pripraviť nielen firmy, ale aj zamestnanci, ktorí zarábajú nadštandardne. Vyššia daň z príjmov pre majetnejších pracovníkov však postihne len zhruba dvadsať až tridsaťtisíc Slovákov.

Pre firmy zostane jedna sadzba dane, no zamestnanci sa musia pripraviť na dve daňové pásma.

Momentálne sa na ministerstve financií diskutuje, od akej výplaty už budú zamestnanci odvádzať vyššiu daň z príjmu. Uvažuje sa o zárobku niekde medzi 2600 a 3000 eur v hrubom mesačne.

Kto zaplatí vyššie dane

Z 1,8 milióna slovenských zamestnancov sem spadá len malá časť pracujúcich. V roku 2010 zarábalo nad 3000 eur  mesačne zhruba 23-tisíc ľudí a viac ako 2600 eur v hrubom videlo na výplatnej páske približne 33-tisíc Slovákov.

K niekoľkým tisíckam zamestnancov sa pridajú aj poslanci, povedal premiér Robert Fico

„Budeme trvať na tom, aby poslanecký zbor, vláda a ďalší ústavní činitelia, ktorí rozhodujú o konsolidácii verejných financií spadali do tejto vyššej sadzby, a to aj vtedy, ak ich príjem nebude dosahovať hranicu, pri ktorej už začína vyššia sadzba,“ povedal po utorkovom rokovaní Rady solidarity a rozvoja.

Poslanci či ministri však v tejto kategórii budú zrejme automaticky, keďže každý z nich zarába viac ako 3500 eur mesačne.

Vyššie náklady pre firmy

Odborníci vyššie dane z príjmu fyzických osôb pozitívne nevidia. Ekonóm Martin Prokop z Next Finance upozorňuje, že takýto krok môže ľudí odradiť od toho, aby viac pracovali. „Ďalším negatívnym dopadom budú vyššie náklady na kvalifikovanú pracovnú silu,“ dodáva Prokop.

Analytik Inštitútu INESS Juraj Karpiš hovorí, že v čase vysokej nezamestnanosti a ekonomickej neistoty zvyšovanie daní zníži životnú úroveň na Slovensku a ohrozí hospodársky rast.

Pracuje sa na tom

Koľko peňazí  získa štátna kasa progresívnou daňou, zatiaľ jasné nie je.

 „Stále sa rokuje o nastavení parametrov, ktoré vstupujú do výpočtu daňovo-odvodového systému pri fyzických osobách. Ide nielen o druhú sadzbu dane, ale aj o nastavenie pásma druhej sadzby,  v  hre je otázka degresivity odpočítateľnej položky, výška odvodových stropov, teda parametre, ktoré sú na seba naviazané. Rozhovory o nich nie sú ukončené,“ odkázal poradca ministra financií Radko Kuruc.

Pri konsolidácii verejných financií  však vyššia daň z príjmov fyzických osôb veľkým prínosom pre štátny rozpočet zrejme nebude.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 30.5. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards