Budeme škrtať, odkazujú firmy vláde (Hospodárske noviny)

Doposiaľ nezodpovedanou otázkou tiež zostáva, či by sa Slovensku „neoplatilo“ radšej zaplatiť 140 miliónov eur pokutu za nesplenie deficitných kriterií a udržať si nižšie dane než na vyšších daniach zo súkromného sektora vytiahnuť navyše o 1000  miliónov eur viac, významne poškodiť ekonomiku a obmedziť budúci hospodársky rast, uviedol pre Hospodárske noviny dňa 10.12. 2012 Richard Ďurana z INESS. 

Budeme škrtať, odkazujú firmy vláde (Hospodárske noviny)

Z prieskumu HN o zrušení rovnej dane vyplynulo, že naši zamestnávatelia majú z nadchádzajúceho roka strach.

Obmedzenie investícií, zastavenie príchodu nových projektov či strata konkurencieschopnosti. Toto sú hlavné dôsledky zvýšenia daní, s ktorými budú naše firmy zápasiť v nadchádzajúcom roku. Vyplýva to z prieskumu HN, na ktorom sa zúčastnilo 25 spoločností naprieč spektrom podnikania.

Uťahovanie opaskov

V prieskume až 24 firiem reagovalo, že daňové zmeny ovplyvnia ich podnikanie negatívne. „Nechceme znižovať zamestnancom mzdy ani zákazníkom zvyšovať ceny. Niekde sa to však odrazí a v našom prípade nám zostane menej peňazí na investície a rozvoj,“ vyhlásil pre HN konateľ výrobcu obuvi Gabor Juraj Vodička. Dodáva, že zvýšenie dane na 23 percent je ešte na znesiteľnej úrovni, problémom je množstvo daňovo neuznávaných výdavkov, ktoré zvyšujú daňové zaťaženie.

Strata konkurencieschopnosti

K zníženiu investícií pristúpi viacero spoločností, medzi nimi napríklad spoločnosť Llarik, ktorá sa zaoberá vývojom a dodávkou ekonomických informačných systémov, či producent plastových výrobkov Ulstrup Plast. Martin Bača, výkonný riaditeľ druhej menovanej spoločnosti, reagoval, že u nich sa štvorpercentné zvýšenie dane prejaví na konkurencieschopnosti, ziskovosti či poklese kapitálu na nákup nových technológií: „Ako dcéra zahraničnej matky tiež sledujeme prehodnocovanie zastavenia presunu nových projektov na Slovensko.“

Ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík, ako aj Richard Ďurana z Inštitútu INESS si myslia, že súčasná zlá situácia v eurozóne sa podpíše pod ďalší rast nezamestnanosti u nás. Tá je dnes na úrovni 13,9 percenta.

„Zastavenie rastu zamestnanosti vidíme už tento rok, keď sa ekonomike vďaka automobilkám darilo. Avšak bez dodatočného impulzu v budúcom roku sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhneme ďalšiemu poklesu zamestnanosti, ktorý sa prejaví vo vyššom počte nezamestnaných,“ vraví Fojtík.

V prieskume HN o úsporách hovorí napríklad Jozef Šétaffy, šéf siete Pizza Mizza. „Pristúpili sme k zoštíhleniu organizačnej štruktúry prevádzok,“ reagoval. Dodáva, že v budúcom roku sa im okrem zvýšených nákladov na dane a odvody zvýšia tiež ceny vstupných surovín: „Z dôvodu straty konkurencieschopnosti ich do nákladov plne premietnuť nebudeme môcť. Teraz už nepôjde o dosiahnutie ziskovosti. Teraz to už bude boj o prežitie.“

HN položili tiež otázky, či firmy aj kvôli zvýšeniu daní nezvažujú, respektíve nevedia o niekom, kto chce odísť zo Slovenska. Šesť firiem sa vyjadrilo, že o ničom nevedia, deväť neodpovedalo, no zvyšok reagoval, že sa s tým stretli. „Keďže pracujeme v oblasti prepravy a máme prehľad o našich klientoch, stretávame sa s tým, že zvažujú premiestnenie do inej krajiny. Nie je to však výlučne v súvislosti s novými daňovými predpismi, ale aj v kontexte celkovo rastúcich nákladov,“ reaguje Mária Džundová, obchodná a marketingová riaditeľka TNT Express. Podobne odpovedal aj Vladimír Kolenič z poradenskej a audítorskej firmy Interaudit Group: „Musím povedať, že táto otázka začína byť veľmi diskutovanou pri návštevách u našich klientov.“

Petra Jamrichová

Hospodárske noviny, 10.12. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards