Slovenský fiškálny útes (SME)

Dňa 10.12. 2012 vyšiel Jurajovi Karpišovi z INESS autorský článok v denníku SME na tému konsolidácia verejných financií. 

Slovenský fiškálny útes (SME)

Hrubý domáci produkt eurozóny má budúci rok klesnúť o 0,3 % namiesto predpokladaného rastu  0,5 %. V Európe sa predalo výrazne menej áut ako po minulé roky a druhú najväčšiu európsku automobilku PSA Peugeot Citroën zachraňuje francúzsky štát 18 miliardovou garanciou. Odhad rastu slovenskej ekonomiky pre rok 2013 sa neustále znižuje. V septembri z 3 % na 2,1 %, v decembri sa hovorí už len o 1,6 %. V krajine so 14 % nezamestnanosťou, kde domácnosti míňajú menej než v roku 2008.

Ako na rapídne zhoršujúce sa ekonomické prostredie zareagovala slovenská vláda? Už tak krívajúcu ekonomiku, na ktorej chrbte sa vezie, štúrovsky strelila do nohy. Nie, nenariekam tu nad rituálnou popravou rovnej dane. Tá bola len symbolom, aj to pomýleným. Veď vďaka štedrej odpočítateľnej položke bola „rovná“ daň progresívnejšia než jej predchodkyňa. Ide o radikálne zvýšenie dane z príjmov právnických osôb, žmýkanie živnostníkov,  povymýšľané nové dane a špeciálne odvody, zmeny v zákonníku práce a zodvodnenie príjmu pol milióna dohodárov, z ktorých mnohí posilnia rady nezamestnaných. Kritický pohľad na neefektívne výdavky štátu je tabu. Napriek tomu, že v krízových rokoch rástli najrýchlejšie v celej únii. Zvýšime dane s cieľom splniť európske fiškálne ciele. Áno, tie, ktoré väčšina členov únie ignoruje. No slovenský Hujer splní úlohy na čas. Obetovaním rastu, ktorý je jediným východiskom. Navyše v čase, keď Európa inštitucionalizovala matku fiškálneho morálneho hazardu - euroval. Napríklad Španieli, ktorým slovenská vláda odklepla z našich miliardu eur, oznamujú únii ďalšie z nekončiacej série odkladov finálneho dátumu plnenia pre nás svätých fiškálnych cieľov komisie. Údajne hroziaca pokuta, ak vôbec niekto verí, že sa napokon niekedy uvalí, by mohla dosiahnuť 140 mil. eur. Zvyšovanie daní bude stáť slovenských producentov hodnôt 10 násobne viac.

Horšie ako vysoké deficity sú už len vysoké dane. Slovenská vláda v horlivej snahe plniť domáce úlohy z Bruselu  zhodila slovenskú ekonomiku z fiškálneho útesu. Je čas chystať sa na tvrdé pristátie.

Juraj Karpiš, INESS

SME, 10.12. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards