V Košiciach zvýšili dane za nehnuteľnosti, bývanie bude drahšie (SME)

Dôležité je, či vyššie dane poslúžia na financovanie výdavkov, ktoré možno označiť za plytvanie, ako napríklad prebujnelá administratíva a neprimerané množstvo mestských poslancov, alebo ide o nekrytý prenos povinností zo štátu na samosprávu, či skutočne o kvalitnejšie služby, povedal na margo zvyšovania daní v Košiciach pre denník SME dňa 10.12. 2012 Radovan Ďurana z INESS. 

V Košiciach zvýšili dane za nehnuteľnosti, bývanie bude drahšie (SME)

Vedenie mesta argumentuje, že Košice sú jediné krajské mesto, v ktorom sa nezvyšovali dane z nehnuteľností od roku 2008. Podľa staromestského exstarostu Süliho bývať v centre nie je slasť. Vraj aby sa odtiaľ ľudia nesťahovali preč, Raši ich „omilostil“.

Vyššie dane z nehnuteľností o 13 až 101 % zaplatí väčšina Košičanov budúci rok.

Za návrh hlasovalo 33 z prítomných poslancov, šiesti sa zdržali, dvaja boli proti.

Poslanci to schválili na návrh primátora Richarda Rašiho (Smer) s odôvodnením, že mesto nemá peniaze, inak by neprežilo, muselo by redukovať školstvo či sociálne služby.

Raši vyčíslil, že vyššie dane prinesú navyše 4 milióny eur oproti tohtoročným skoro 17 miliónom.

Jediní, komu dane nezvýšili, sú majitelia bytov v centre (katastrálne územie Stredné mesto).

Süli: Odsťahoval by som sa

Za výnimku sa prihovoril exstarosta Starého Mesta, poslanec Ján Süli (SDKÚ): „Bývať v centre už nie je žiadna výhoda ani slasť, ale úžasná nevýhoda a utrpenie.“

Tvrdí, že jedna vec je viac peňazí od podnikateľov, ale druhá netrestať obyvateľov.

„Platia parkovné, nemajú kde parkovať, cez deň je smog, v noci hluk ‚jak bejk‘ z krčiem, poprevracané smetné koše, rozbité výklady, rozkopané autá, ukradnuté zrkadlá, odkopnuté blatníky. Ak by sme mali platiť viac, to je silná káva.“

Podľa neho by Staromešťan nemal platiť vyššiu daň ako občan na sídlisku. Vraví, že po chystanom zjednosmernení centra budú mať Staromešťania po chlebe.

„Pomaly sa z centra každý odsťahuje, mnohí už predali byt a odišli. Ak by som bol mladší, tiež sa odsťahujem.“

Neskôr pre voľby by to nešlo

Raši reagoval, že sa rozhodli netrestať Staromešťanov, lebo „nemôžu za to, že tam žijú“. Na margo námietok ostatných Košičanov, ktorým daň z bytu zvýšili o 25 %, poznamenal, že sadzby v centre boli v minulosti nastavené vysoko, stále sú vyššie ako na sídlisku a ak by ich zvýšili, prekročili by sadzby v bratislavskom Starom Meste.

„Vďaka tomu sú ‚omilostení‘. Snažíme sa, aby sa Staré Mesto nevyľudňovalo a zachoval sa kolorit s obyvateľmi.“

Dodal, že i parkovacia karta pre ľudí z centra má zo 100 eur zlacnieť budúci rok na 35. Priznal, že ak by vyššie dane neschválili teraz, ďalšie 2 roky, keď sú župné i komunálne voľby, by nepopulárny krok asi neprešiel.

Ostatným zvýšili o 25 %

Daň z bytu mimo centra zvýšili z 0,265 na 0,332 €/m2. V centre ostáva 0,398 €/m2. To je o 18 % menej oproti sadzbe dane za byt v centre Bratislavy (0,47 €/m2).

Starostka Jazera, poslankyňa Anna Jenčová (Smer) ešte nedávno označila nezvýšenie dane aj bytom v centre aspoň o 10 % za neférové. Včera už uviedla, že pod ťarchou argumentov od toho upustila.

Proti zvýšeniu daní hlasovala napríklad Mária Gamcová (nezávislá): „V prvom rade nech mesto šetrí na zrušení mestských častí a nezaťažuje občanov vyššími daňami.“

Poslankyňa je presvedčená, že vedenie mesta zo Smeru by nemalo mať problém v parlamente pretlačiť novelu zákona o Košiciach. „Pretlačiť by mohli aj zvýšenie podielových daní.

Proti zvýšeniu sadzby dane z nehnuteľností hlasoval aj Alfonz Halenár (nezávislý).

„Je vrcholne nemorálne, aby samospráva takýmto výpalníckym spôsobom vyberala dane z nehnuteľností, ktoré si občan alebo firma kúpili či vybudovali za niekoľkokrát zdanené peniaze.“

Raši dodal, že redukciu počtu mestských častí rieši Rada starostov a výstup má byť budúci rok.

Primátor argumentoval, že od roku 2008 Košice ako jediné krajské mesto dane nezvyšovalo, má výpadok na príjmoch z podielových daní 5 miliónov eur a pre infláciu mu stúpli výdavky na verejnoprospešné služby o 6 miliónov.

Budúci rok má mesto kvôli záväzku z memoranda medzi ZMOS-om a vládou znížiť výdavky na mzdy o 5 % a na tovary a služby o 10 %.

Daň za psa, predajné automaty a nevýherné hracie prístroje včera poslanci len zaokrúhlili nahor na celé eurá, daň za ubytovanie zvýšili z 1 na 1,5 eura/noc/osobu.

Plytvanie či plátanie

Zvyšovanie miestnych daní je legálny spôsob, ako zabezpečiť financovanie obcí, myslí si podpredseda Združenia miest a obcí Milan Muška.

Miestne dane podľa neho na Slovensku patria medzi najnižšie v Európe, hoci by mali byť jedným z hlavných zdrojov príjmov.

Zvyšovanie miestnych daní v záujme zvyšovania či zachovania služieb obyvateľom pripúšťa aj analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

„Dôležité však je, či vyššie dane poslúžia na financovanie výdavkov, ktoré možno označiť za plytvanie, ako napríklad prebujnelá administratíva a neprimerané množstvo mestských poslancov, alebo ide o nekrytý prenos povinností zo štátu na samosprávu, či skutočne o kvalitnejšie služby.“

Jaroslav Vrábeľ, Mikuláš Jesenský

SME, 10.12. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards