Premiér Fico chce stratový podnik (Hospodárske noviny)

Dosiaľ bola SPP viac menej nútená robiť sociálnu politiku dotovaním tohoto stratového segmentu. Presunom celého segmentu pod samostatný podnik sa táto strata stane očividnejšou, vysvetľoval pre Hospodárske noviny dňa 12.12. 2012 Martin Vlachynský z INESS. 

Premiér Fico chce stratový podnik (Hospodárske noviny)

Analýza. Hlavný biznis Slovenského plynárenského podniku vytvára stratu.

Problémový podnik. To môže získať štát pod vedením premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ak prevezme aj zvyšný podiel akcií v materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu.

Ten podľa informácií HN skončil vlani v účtovnej strate, a tak by to malo byť aj tento rok. Podľa bývalých členov Dozornej rady SPP bola matka v červených číslach aj do konca mája. Jej hlavným biznisom je obchod s plynom, ktorý skončil v strate vlani aj predvlani. V roku 2011 to bolo takmer 24 miliónov eur. „Strata v obchode sa nedá posudzovať len podľa čísiel za minulý rok či posledné dva roky. V každom prípade všetkými aspektmi súvisiacimi s akvizíciou SPP sa budeme zaoberať v rámci hĺbkového auditu, ktorého výsledok rozhodne o presnom postupe štátu,“ konštatoval hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Analytik Inštitút INESS Martin Vlachynský vidí za takýmto obchodom z finančného hľadiska potenciálne problémy. „Súkromný investor bol stratu nútený dotovať zo svojich peňazí. Teraz sa ukáže reálna strata, a že tá aj niečo stojí,“ upozorňuje Vlachynský.

Exminister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) to však vidí úplne inak. Podľa neho ide o rozhodnutie, ktoré nie je žiadnou pridanou hodnotou pre štát. „Je to rozhodnutie, ktoré Robert Fico potrebuje na to, aby mohol svojim voličom ukázať, že získal naspäť SPP a bude ovplyvňovať alebo riadiť ceny plynu,“ konštatoval včera pre HN Miškov.

Garantované dividendy

O konečnom verdikte pritom rozhodne hĺbkový audit firmy, ktorý sa bude robiť v nasledujúcom roku. Ten má určiť konečnú cenu, ktorú následne štát bude splácať cez vyššie dividendy českému menšinovému vlastníkovi dcérskych časti SPP – Energetický průmyslový holding.

Analytici zatiaľ cenu odhadnúť nevedia. „Cena bude v podstate závisieť od posúdenia schopnosti spoločnosti generovať a vyplácať dividendy v budúcnosti a jej finančnej situácie, napr. dlhu, ktorý bude potrebné splácať, ku dňu transakcie,“ konštatoval partner poradenskej spoločnosti Deloitte Maroš Sokolovský.

Rezort hospodárstva pritom už tuší, z čoho to štát zaplatí. Chce tak spraviť cez takzvanú zvýšenú dividendu, ktorú mu bude musieť EPH, pod vedením PPF Group Petra Kellnera, Daniela Křetínskeho a J&T, vyplatiť. Štát totiž žiada, aby mu nový menšinový vlastník počas prvých piatich rokov vyplácal minimálne 300 miliónov eur ako dividendu. S tým, že prvé tri roky to bude 400 miliónov eur. „Na splatenie čistého dlhu sa nepoužije celých 400 miliónov eur, ale rozdiel 400 mínus 300, čiže 100 miliónov eur. To bude splácané každoročne v priebehu troch rokov,“ spresnil Jurikovič.

Podľa Miškova ide o relevantnú požiadavku štátu. „Je to jedna z požiadaviek, ktorú sme prezentovali aj my, teda aby bola výhodná pre štát.“

Odklepnú zajtra

Ficov kabinet o vstupe nového akcionára rozhodne už zajtra. Ten chce zaplatiť súčasným akcionárom – francúzsky Gas de France a nemecký E.ON Ruhrgas – 2,5 miliardy eur. Štát pritom akcie plynárenského podniku predával pred desiatimi rokmi za 2,7 miliardy eur. Takýto obchod kritizuje poslanec parlamentu Daniel Lipšic (NOVA).

„Ten rozdiel v cene si asi niekto rozdelí,“ konštatoval na včerajšej tlačovke Lipšic. On by podiely menšinových akcionárov ponúkol ľuďom či dôchodkovým fondom.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 12. 12. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards