Ficov rozpočet na rok 2013 prešiel: Bude ďalšie uťahovanie opaskov? (Plus jeden deň)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS dôjde budúci rok možno k väčšiemu poklesu rastu ekonomiky a ak k tomu prirátame znechutenie daňovníkov zo zvyšovania daní a odvodov, diera v rozpočte môže významne vzrásť. Ako uviedol pre Plus jeden deň dňa 13.12. 2012, dá sa preto očakávať, že už počas budúceho roka bude potrebné prijímať úsporné opatrenia. Posledné úpravy rozpočtu, najmä rozpustenie rezervy ešte pred začiatkom rozpočtového roka, naznačujú, že dosiahnutie deficitu rozhodne nemá vláda pod kontrolou.

Ficov rozpočet na rok 2013 prešiel: Bude ďalšie uťahovanie opaskov? (Plus jeden deň)

Poslanci vládneho Smeru včera schválili rozpočet na budúci rok. Podľa premiéra Roberta Fica je rozpočet dôveryhodný, podľa opozície je antisociálny, nesplniteľný či postavený na vode. Vláda už avizovala, že rozhadzovanie si nemôže dovoliť.

Zatiaľ čo výdavky sú v ňom vyčíslené na viac než 17 miliárd eur, očakávané príjmy klesli z pôvodných vyše 14 miliárd na 13,9 miliardy eur. Sumou 3,563 miliardy eur nám vypomôže EÚ. Premiér považuje za prioritu udržanie deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu, čo je záväzok všetkých krajín Európskej únie. Naša „sekera“ by mala dosiahnuť najviac 2,94 %.

REZERVA PADLA ZA OBEŤ

Výpadok daňových príjmov vo výške 260 miliónov eur má z najväčšej časti vykryť pôvodne vyčlenená rezerva, z ktorej sa použije 213 miliónov eur. Päť ministerstiev prišlo spolu o viac ako 21 miliónov eur, o zvyšných 26 miliónov eur sa zvýšil hotovostný deficit.

Údaje v infografike vychádzajú z pôvodného návrhu ministerstva financií a v definitívnom znení rozpočtu môžu byť drobné odchýlky. Pozmeňovacie návrhy opozície neprešli a vládny Smer využil svoju absolútnu parlamentnú prevahu. Za schválenie rozpočtu bolo 82 zo 146 prítomných poslancov.

Proti hlasovalo 64 poslancov opozície. Poslanci schválili aj dva pozmeňujúce návrhy z dielne Smeru. Prvým sa do rozpočtu zapracúva krytie nového očakávaného výpadku príjmov z daní a odvodov, druhým rozhodnutie o zvýšení platov učiteľov o 5 %. Návrh opozície zvýšiť platy učiteľov o 10 % nebol schválený.

DEFICIT VLÁDA NEMÁ POD KONTROLOU

Radovan Ďurana, analytik INESS:

„Budúci rok dôjde možno k väčšiemu poklesu rastu ekonomiky a ak k tomu prirátame znechutenie daňovníkov zo zvyšovania daní a odvodov, diera v rozpočte môže významne vzrásť. Dá sa preto očakávať, že už počas budúceho roka bude potrebné prijímať úsporné opatrenia. Posledné úpravy rozpočtu, najmä rozpustenie rezervy ešte pred začiatkom rozpočtového roka, naznačujú, že dosiahnutie deficitu rozhodne nemá vláda pod kontrolou.“

Plus jeden deň, 13.12. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards