Ficov rozpočet je schválený: Toto ste vedeli? Každý Slovák bude dlhovať vyše 7 554 €! (Nový Čas)

Ako povedal Radovan Ďurana z INESS pre Nový Čas dňa 14.12. 2012, medzi negatíva rozpočtu patria zvyšovanie daní či absencia systematických výdavkových opatrení, z čoho vyplýva pretrvávajúce plytvanie. Zmrazovanie výdavkov nie je rozumným šetrením. 

 

Ficov rozpočet je schválený: Toto ste vedeli? Každý Slovák bude dlhovať vyše 7 554 €! (Nový Čas)

V budúcom roku máme hospodáriť s deficitom viac ako 3 miliardy €. Podľa opozície je rozpočet neudržateľný.

Výška deficitu vyplýva zo štátneho rozpočtu, ktorý včera schválil parlament. Premiér Robert Fico tvrdí, že je postavený na základnom princípe solidarity, pretože na konsolidáciu sa poskladajú predovšetkým monopoly, banky, firmy a ľudia s nadštandardnými príjmami. Opozícia ho však podrobila tvrdej kritike. Podľa nej ide o nereálne čísla, rozpočet je antisociálny a nesplniteľný. Analytici vidia najväčšie problémy najmä v očakávanom výbere daní a aj v slabšom výkone slovenskej ekonomiky. Navyše, aj keď rozpočet je o šetrení a znížení deficitu pod 3 % HDP, dlh štátu bude narastať. Každý Slovák tak bude dlhovať vyše 7 554 eur!

Za rozpočet hlasovalo 82 poslancov, proti bolo 60. Kým premiér Fico tvrdí, že navrhnutý rozpočet je nástrojom, ako dosiahnuť konsolidáciu znižujúcu deficit pod úroveň 3 % HDP. „Je to plán, ktorý je dôveryhodný,“ uviedol predseda vlády s tým, že to tvrdia aj relevantné medzinárodné inštitúcie. Opozícia si myslí, že je postavený na vode a vyčíta mu najmä zvyšovanie daní a nie šetrenie.

Čísla v rozpočte sú nereálne

„Som si stopercentne istý, že budúci rok sa tu niekoľkokrát stretneme, keď budeme tento rozpočet meniť,“ reagoval líder SDKÚ Pavol Frešo. Podľa lídra SaS Richarda Sulíka čísla v rozpočte sú nereálne, takto ten rozpočet fungovať nebude. Skôr ako zmiernenie dosahov finančnej krízy ju takto nastavený rozpočet na Slovensku prehĺbi.

Aj analytici v niektorých položkách vidia nášľapné míny. Jednou z nich je výber daní, keďže Fico ich od januára zdaní sadzbou 23 percent, odvody a dane stúpnu aj živnostníkom a dohodárom. Mnohí tak budú špekulovať, ako sa plateniu daní vyhnúť. Druhou je výkonnosť slovenskej ekonomiky, ktorá rastie menej ako sa očakávalo a to bude mať na konečné čísla rozpočtu tiež vplyv.

Samotné ministerstvo financií odhadlo, že mu bude chýbať 254 miliónov €. O toľko menej vyberie na daniach a odvodoch. Pričom nie je vylúčené, že to bude ešte viac. „Slovenský rozpočet čelí dvom najväčším rizikám - oslabeniu zahraničného dopytu a neschopnosti vlády znižovať výdavky. Keďže na to prvé vláda vplyv nemá, mala by sa sústrediť na výdavky,“ reagoval Radovan Ďurana, analytik INESS.

Každý Slovák bude dlhovať vyše 7 554 €

Aj keď rozpočet je o šetrení a znížení deficitu pod 3 % HDP, dlh štátu bude narastať. Vlani bol verejný dlh 43,3 percenta HDP, teda 29,9 miliardy €, teda 5 540 € na hlavu. V tomto roku sme sa dostali na číslo 52,2 percenta. To je asi 37,4 miliardy eur.

Každý Slovák tak dlží viac ako 6 930 eur. V budúcich rokoch to nebude o nič lepšie. Dlh totiž bude narastať, v roku 2013 odhaduje ministerstvo financií na zadlženosť krajiny 51,9 percenta, teda 7 554 € na hlavu, o rok neskôr 55,8 percenta (8 108 € a v roku 2015 až 56 percent HDP (8 601 € na jedného Slováka vrátane detí).

Analytik Radovan Ďurana z INESS: Toto sú plusy a mínusy rozpočtu

Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií INESS vidí v rozpočte niekoľko rizík. Podľa analytika Radovana Ďuranu hlavná rezerva bola rozpustená skôr, ako bol rozpočet schválený. Časť z týchto peňazí išla na vyššie platy učiteľov a sanuje sa z nej aj výpadok z daní a odvodov. „Medzi ďalšie negatíva patria zvyšovanie daní či absencia systematických výdavkových opatrení, z čoho vyplýva pretrvávajúce plytvanie. Zmrazovanie výdavkov nie je rozumným šetrením,“ dodal Ďurana.

Problémom je aj fakt, že dosiahnutie deficitu verejnej správy sa opiera o samosprávy, u ktorých si vláda nemôže vynútiť šetrenie. Medzi plusy Ficovho rozpočtu analytik označil viac údajov a informácií, vyššia transparentnosť mimorozpočtových výdavkov a aj snahu rozpočtovať rezervy.

Nový Čas, 14.12. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards