Uhol pohľadu. Čo spraví s trhom štátne SPP (Energie-portal.sk)

Doteraz bolo SPP donútené robiť sociálnu politiku dotovaním plynu pre domácnosť. Ak prejde nový návrh, tato úloha prejde na štát, kde aj patrí. Strata, ktorú vytvára regulovaná cena plynu pre domácnosti, sa už nebude ukrývať v účtovníctve súkromnej firmy, ale stane sa zjavnejšou, povedal v krátkom rozhovore pre Energie-portal.sk dňa 14.12. 2012 Martin Vlachynský z INESS. 

Uhol pohľadu. Čo spraví s trhom štátne SPP (Energie-portal.sk)

Pôvodne prekvapivé vyjadrenia premiéra Roberta Fica nabrali na kontúrach. Vláda schválila zámer stopercentného ovládnutia SPP. Pozrite si problematiku očami Andrey Danihelovej, hovorkyne RWE Gas Slovensko a Martina Vlachynského analytika INESS.

Ako hodnotíte ambície kabinetu získať 100-percentné vlastníctvo SPP, dominantného dodávateľa plynu u nás?

Martin Vlachynský: Nový majiteľ dostane ovocie očistené o hnilé kúsky. Doteraz bolo SPP donútené robiť sociálnu politiku dotovaním plynu pre domácnosť. Ak prejde nový návrh, tato úloha prejde na štát, kde aj patrí. Strata, ktorú vytvára regulovaná cena plynu pre domácnosti, sa už nebude ukrývať v účtovníctve súkromnej firmy, ale stane sa zjavnejšou.

Andrea Danihelová: K týmto otázkam sa nevieme vyjadriť. Aj z dôvodu, že nepoznáme všetky podmienky a zámery investorov.

Cenotvorba je de facto určovaná cenou plynu od SPP - alternatívni dodávatelia ju musia podliezať. Možno očakávať, že ovládnutie podniku podkope tak deklarovanú liberalizáciu?

Martin Vlachynský: Aký bude dopad na liberalizáciu ukáže až čas. Základný rámec liberalizácie je daný Bruselom.

URSO pod vplyvom tretieho liberalizačného balička ma byt viac nezávislým strážcom pravidiel trhu. Očakávate, že ak štáť bude jedným z hráčov na trhu, bude URSO dostatočnou zárukou možného rozvoja konkurencie?

Andrea Danihelová: Vývoj trhu i cenotvorba budú závisieť od správania jednotlivých hráčov na trhu. SPP tvrdí, že dodávka plynu je stratová. Cieľom každého podnikateľského subjektu je však dosahovať zisk, aj keď spoločensky zodpovedným spôsobom. Žiaden subjekt, ani štát, by nemal vykazovať stratu. Inak by bola otázna hospodárska nezávislosť takéhoto subjektu a spôsob jeho podnikania. Takýto subjekt by ohrozil fungovanie celého trhu a vzhľadom na svoje dominantné postavenie by bránil hospodárskej súťaži. A takéto konanie je v rámci Euróspkej únie zakázané.

Martin Vlachynský: Deklarovaný zámer a realita sa v politike veľmi často rozchádzajú. URSO bude zaujímať najmä udržanie čo najnižšej ceny plynu pre domácnosti, čo môže korelovať so zámerom rozvoja konkurencie, ale nemusí.

Energie-portal.sk, 14.12. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards