Nový spolumajiteľ SPP by chcel v budúcnosti viac (Hospodárske noviny)

Dňa 17.12. 2012 sa Martin Vlachynský z INESS pre Hospodárske noviny vyjadril na tému predaj podielov v SPP. 

Nový spolumajiteľ SPP by chcel v budúcnosti viac (Hospodárske noviny)

Štát by v budúcnosti mohol prísť o väčšinový podiel v dvoch najlukratívnejších častiach SPP.

Český investor po novom vlastní 49 percent vo všetkých dcérach SPP a má nad nimi aj manažérsku kontrolu. Pôvodne mal dostať aj menšinový podiel v matke SPP, respektíve viac akcií v dcérach Eustream a SPP Distribúcia. Nakoniec ustúpil štátu. „V žiadnom prípade nechcem výsledky rokovaní spochybňovať. No verím, že štát to konanie oceňuje a v budúcnosti sa budeme môcť k tomuto projektu vrátiť,“ konštatoval Křetínský.

Firmy Eustream a SPP Distribúcia sú najziskovejšie časti SPP. Zarábajú na tranzite plynu z Ukrajiny na Západ, ako aj na dodávkach plynu pre domácnosti a firmy. Spolu vlani zarobili takmer 300 miliónov eur, čo bola viac ako štvrtina celkového zisku spoločnosti. Štát preto zmeny odmieta. „Zmluvy sú podpísané a platí to, čo bolo dohodnuté. Žiadny iný scenár ani v budúcnosti neplatí,“ reagoval hovorca rezortu hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Ide len o hru o percentá. Takto vníma možný krok českého energetického holdingu analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský. Podľa neho totiž ide pri akejkoľvek zmene v podieloch o to najzásadnejšie, a to o zmenu manažérskej kontroly. „Pri podnikoch je tá významná. Tá však je už v rukách menšinového akcionára,“ vraví analytik. Podľa bývalého štátneho tajomníka Martina Chrena (SaS) je všetko len otázkou ceny. Hovorí, že ak by štát dostal dobrú ponuku, tak preňho je výhodnejšie svoje podiely predať ako ich držať. Poukazuje pritom aj na privatizáciu plynárenského podniku, ktorá sa udiala v roku 2002. „Predávať menšinový podiel akcií, no s manažérskou kontrolou, bolo politickou hrou, ktorá nedávala zmysel,“ konštatoval Chren.

Oplátka za matku

Odpredanie „rúry“ pritom štát pripustil ešte v októbri. Vtedy totiž kabinet Roberta Fica (Smer-SD) schválil materiál, ktorý pripúšťal viacero alternatív. Podľa Fica mal v minulosti záujem o Eustream partner z nemeckého prostredia. Hovorilo sa o nemeckej poisťovacej spoločnosti – Allianz.

Získanie väčšinového podielu v dvoch najlukratívnejších častiach plynárenského podniku pritom prichádza do úvahy ako oplátka za to, že Energetický a průmyslový holding sa vzdá svojho podielu v materskej spoločnosti plynárenského podniku. Rezort hospodárstva pod vedením Tomáša Malatinského (nominant Smer-SD) si totiž vyjednal možnosť získania tohto menšinového balíka. Ak sa tak rozhodne, zaplatiť by za to mal necelých 60 miliónov eur.

Už sú majiteľom

Česká energetická skupina je od piatka už aj definitívnym majiteľom menšinového balíka plynárenského podniku. V ten deň totiž podpísala kúpno-predajné zmluvy s dnes už bývalými menšinovými akcionármi – francúzskym Gas de France a nemeckým E.ON Ruhrgas. Podľa vládneho dokumentu mala za tieto akcie zaplatiť približne 2,5 miliardy eur. Rokovania o kúpe tohto podielu pritom trvali dva roky. Prerušili sa vlani na jeseň, keď padol kabinet Ivety Radičovej. Obnovili sa až na jar tohto roku, teda po nástupe k moci druhej vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Marek Poracký, Petra Jamrichová

Hospodárske noviny, 17.12. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards