Firmy vláda nepresvedčila (Pravda)

Diaľnice sa u nás v priemere stavajú drahšie ako v Nemecku. V Dánsku dokonca stoja takmer o polovicu menej ako u nás, vysvetľoval Martin Vlachynský z INESS dňa 20.12. 2012 pre denník Pravda.

Firmy vláda nepresvedčila (Pravda)

Vláda neúspešne presviedča malých podnikateľov o potrebe konsolidácie verejných financií.

Drobní zamestnávatelia kabinetu vyčítajú nielen rast daní, ale aj to, že sa pri zmenách mala viac zamerať na postihy pre firmy neplatiace svojim dodávateľov či tresty pre štátne inštitúcie pri neskoršom vrátení daňových preplatkov. Výhody zmien zavedených ministerstvom práce v stredu podnikateľom vysvetľovali štátni tajomníci rezortu práce Jozef Burian a Branislav Ondruš.

"Zvýšením odvodov budeme vedieť všetkým pracujúcim ľuďom garantovať minimálny dôchodok," povedal štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian. Minimálnu penziu chce ľavicová vláda zaviesť od roku 2014 a v jej výške zohľadní odpracované roky.

"Nemám nič proti vyššiemu plateniu odvodov na penzie pre súčasných dôchodcov, ale nerozumiem, prečo ak ja nezaplatím odvody za seba či svojich zamestnancov, hneď mám na krku exekútora, kým firmy s dvestotisícovými nedoplatkami na poistnom si veselo podnikajú ďalej," povedala Slávka Veselá zo Šale. Tá prostredníctvom svojej živnosti dáva v stavebníctve prácu ďalším piatim ľuďom.

Podniky s nedoplatkami na daniach navyše často neplatia ani svojim dodávateľom, čím ich dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti.

"Pri štátnych zákazkách by stačilo, ak by štát víťaznej firme nevyplatil všetky peniaze naraz, ale postupne, v závislosti od uhrádzania platieb dodávateľom," povedal prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. "Problém neplatenia dodávateľom je v nízkych cenách vysúťažených zákaziek. Víťazné firmy vo svojich biznis modeloch počítajú s nevyplatením všetkých dodávateľov a tomuto javu sa budeme snažiť zabrániť stanovením minimálnej ceny pri každej veľkej štátnej zákazke," povedal Burian.

Ľavicová vláda dlhodobo upozorňuje hlavne na nízke ceny diaľnic. "Diaľnice sa u nás v priemere stavajú drahšie ako v Nemecku. V Dánsku dokonca stoja takmer o polovicu menej ako u nás," upozorňuje však Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz. Podnikatelia upozorňujú aj na to, že ak je neplatenie odvodov trestným činom, rovnaký meter by mal platiť aj pre štátne inštitúcie pri neskorom vrátení daňových preplatkov.

Jedna z podnikateliek sa k preplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia dostala až po roku a pol. Zdravotná poisťovňa ju najprv zaradila medzi neplatičov, potom ju z tabule hanby síce stiahla, ale peniaze vrátila bez akéhokoľvek úroku z omeškania. Štátny tajomník v podobných prípadoch včera odkázal podnikateľov na slovenské súdy, čím podnikateľov rozosmial.

"Ceníme si to, že predstavitelia ministerstva sa aspoň začali zaujímať o naše názory a hádam sa nám v budúcnosti podarí presadiť nejaké zmeny pre zlepšenie podnikateľského prostredia," uzavrel Sirotka.

Branislav Toma

Pravda, 20.12. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards