Podľa INESS Richter zmrzačil dohody (TREND)

Internetový portál týždenníka Trend spomína vo svojom článku z 5.10.2013 blog inštitútu INESS o vývoji počtu dohodárov.

Podľa INESS Richter zmrzačil dohody (TREND)

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) porovnal počet dohôd a dohodárov za prvých deväť mesiacov tohto a minulého roka. Zistil, že počet zmlúv klesol v priemere o 200-tisíc, čo je tretina z ich celkového počtu v minulom roku. Pripisuje to zavedeniu povinných odvodov z príjmov na dohodu, ktoré rezort práce zaviedol od 1. januára tohto roku.

„V januári 2013 došlo oproti decembru k poklesu dokonca o vyše 50 percent,“ upresnil Ján Dinga, analytik INESS s vysvetlením, že zavedenie odvodov sprevádzal v prvých dňoch tohto roka administratívny chaos. Nebolo totiž jasné, akým spôsobom a ktorých dohodárov treba nahlasovať na Sociálnu poisťovňu. Počet dohôd potom síce narástol, no dlhodobý počet ostáva oproti vlaňajšku nižší o spomínaných zhruba 200-tisíc kontraktov a zdá sa tak byť trvalý. INESS vychádzal z oficiálnych dát Sociálnej poisťovne.

Od zavedenia povinných sociálnych odvodov na väčšinu príjmov z dohôd si ministerstvo práce sľubovalo presun časti dohodárov do riadneho pracovného pomeru. To sa podľa rezortu práce aj udialo a ministerstvo už opakovane tento rok uviedlo, že si za svojím krokom stojí. Pôvodne sa na ministerstve vlani objavili dokonca názory úplne zrušiť pracovné dohody.

Zrušenie nákladovo výhodnejších dohôd pre zamestnávateľov (za zamestnancov platili odvody na úrovni 35,2 percent z ich príjmu, za dohodárov len 1,05 %) sa skutočne premietlo do rastu zamestnanosti aj podľa analýzy INESS. Potvrdilo sa tak, že zamestnávatelia v niektorých prípadoch do vlaňajška zneužívali dohody na vykonávanie aj bežnej práce. Ušetrili tým na mzdových nákladoch.

Vymeriavací základ zamestnancov medziročne narástol o 62 eur, čo je výrazne viac, ako vykázaný rast miezd v hospodárstve. Podľa INESS však rast zamestnancov zďaleka nestačí kompenzovať úbytok dohôd. „Medziročne počet zamestnancov na plný pracovný čas poklesol aj tak o 21-tisíc,“ odvoláva sa na dáta z trhu práce za druhý štvrťrok 2013 a 2012 inštitút. Popri nepriaznivej ekonomickej situácii na Slovensku tak ani snaha presunúť dohodárov do zamestnania trh práce nezachránila.

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne z vlaňajšieho augusta viac ako 75 percent dohodárov poberalo mesačne príjem najviac 200 eur.

Xénia Makarová

eTrend, 5.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards