Štát šetrí tak, že neinvestuje (Sme)

Kapitálové výdavky sú dlhodobo používaným nástrojom na to, aby vláda neprijímala konsolidačné opatrenia. Stále klesajú, sú nízke, tvorí sa tak skrytý modernizačný dlh, povedal dňa 15.10.2013 denníku Sme Radovan Ďurana z INESS.

Štát šetrí tak, že neinvestuje (Sme)

Vláda tvrdí, že šetrí. No v skutočnosti najmä menej investuje. Návrh rozpočtu počíta s poklesom kapitálových výdavkov až do roku 2016.

BRATISLAVA. Kapitálové výdavky sa za súčasnej vlády znižujú. Peňazí, ktoré štát dáva napríklad na opravu budov, modernizáciu majetku či výstavbu diaľnic ubúda.

Ak štát dodrží rozpočtové plány Smeru, investície by v roku 2016 dokonca klesli na tretinu ich tohtoročnej výšky.

„Kapitálové výdavky sú dlhodobo používaným nástrojom na to, aby vláda neprijímala konsolidačné opatrenia. Stále klesajú, sú nízke, tvorí sa tak skrytý modernizačný dlh,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Ak vláda predáva majetok, berie sa to ako záporná investícia. O rok plánuje odpredať majetok za 54 miliónov eur, no na celkovom trende poklesu investícií to nič nemení.

Prečo investície klesajú

Ministerstvo financií tvrdí, že za plánom poklesu kapitálových výdavkov je aj to, že sa končí jedno programové obdobie čerpania eurofondov a začína sa nové. A plány pre nové programy sú zatiaľ nejasné.

Fakt je len, že Slovensko neplní ani súčasné plány čerpania. V tomto programovom období by sme mali vyčerpať 11,5 miliardy eur. Ku koncu septembra sme vyčerpali 5,3 miliardy eur. Zostáva tak ešte šesť miliárd eur, ktoré môžeme čerpať do konca roku 2015.

Ficova vláda prijala viaceré opatrenia, aby sa zlepšilo čerpanie eurofondov. Vytvorila post podpredsedu vlády pre investície, zmenila zákon o verejnom obstarávaní. No ani to nepomohlo urýchliť čerpanie eurofondov v programovom období 2007 až 2013.

Plán na ďalšie dva roky hovorí, že máme vyčerpať na tieto operačné programy 3,7 miliardy. To by znamenalo, že ak chceme vyčerpať všetko, čo nám Únia ponúkla, za tri mesiace v tomto roku by sme museli stihnúť minúť ešte 1,5 miliardy. To je nereálne veľa.

Aj ministerstvo financií v rozpočte odhadlo, že za tento celý rok použijeme z eurofondov menej, ako je táto suma.

Vláda teda v rozpočte priznáva, že eurofondy z obdobia 2007 až 2013 nedočerpá.
Šetrenie vlády

Z pohľadu vlády vyzerá pomalé míňanie eurofondov ako šetrenie. Menej eurofondov znamená menej peňazí na spolufinancovanie.

Štát mal podľa plánu doplatiť na projekty z eurofondov v tomto roku 621 miliónov eur. Teraz predpokladá, že to bude len 219 miliónov, teda asi tretina. Rozpočet tak akoby ušetril 400 miliónov.

Štát v tomto roku ušetril niečo aj na tovaroch a službách, no v menšej miere. Nič prevratné v tom neplánuje ani ďalšie roky. Ak teda v niečom šetrí, potom sú to investície.

Vláda počíta s tým, že šetriť na investíciách majú v roku 2014 najmä obce. „Neočakáva sa také zapojenie eurofondov,“ potvrdil šéf ZMOS Jozef Dvonč.

Marianna Onuferová

Sme, 15.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards