Aký bude ďalší vývoj na Ukrajine? (Aktuality.sk)

Ako povedal pre portál Aktuality.sk dňa 20.4.2014 Ján Dinga z INESS, ťažko by sme dnes našli zahraničného investora, ktorý by pomýšľal nad investíciou v tejto krajine. Trpia aj všetky ukrajinské firmy, keďže akákoľvek investícia či kapitál sú ohrozené neistotou budúceho vývoja konfliktu. V dôsledku upadajúcej ekonomiky oslabuje ukrajinská hrivna, môžeme očakávať aj prepad štátnych príjmov, dodal.

Aký bude ďalší vývoj na Ukrajine? (Aktuality.sk)

Situácia na Ukrajine sa mení veľmi rýchlo. Redakcia Aktuality.sk preto oslovila viacero odborníkov s tým, aký predpokladajú vývoj nie len v politickej oblasti, ale aj v hospodárstve. Z ich odpovedí je jasné, že ukrajinské dianie je veľmi ťažko predikovateľné a dopadnúť to môže rôzne.

Grigorij Mesežnikov, politológ

Predpokladám, že situácia na Ukrajine bude naďalej eskalovať. Podobný vývoj bol aj na polostrove Krym ešte pred jeho odtrhnutím. Cieľom Ruska je rozdeliť Ukrajinu, preto sa bude snažiť, aby prebehla u nášho východného suseda federalizácia. Tým sa oslabia väzby medzi jednotlivými regiónmi.

Takto sa pripraví pôda pre vystúpenie východných oblastí z ukrajinského zväzku, ktoré by sa časom pričlenili k Moskve. Tomuto vývoju by mohol zabrániť Západ, bude však musieť Rusku vyslať jasný a silný signál. 
Marek Příhoda, Ústav východoevropských studií, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Vývoj na Ukrajine je závislý na viacerých faktoroch. Jedným z najdôležitejších je integrácia elity z východných a južných oblastí do súčasnej oficiálnej politickej moci v Kyjeve. Ide o to, ako sa podarí vtiahnuť významné osobnosti politického a podnikateľského prostredia z týchto regiónov.

Súčasná vládna moc v Kyjeve sa samozrejme o to snaží a uvidíme, aký postoj nakoniec zaujmú títo vplyvní ľudia. Doteraz v ukrajinskej politike prevládal konfliktný spôsob boja. Vždy jedna skupina, ktorá bola pri moci, sa snažila poraziť svojich protivníkov. Pri verejnej správe tak neprichádzala do úvahy žiadna forma spolupráce. Súčasná situácia na východe a juhu Ukrajiny nie je výsledkom etnického konfliktu, tu ide primárne o sociálny problém.

Oblasti okolo Donecka a Donbasu sa najviac spájali s priemyselnou revolúciou ešte za čias ZSSR. Teraz však prechádzajú z industriálnej do postindustriálnej éry. Veľa podnikov je zvýhodňovaných a je otázne, či by prežili v otvorenej trhovej súťaži.

Veľa obyvateľom západu Ukrajiny sa však taká pomoc nepozdáva. Na druhej strane, keby tieto fabriky skrachovali, tak by to vyvolalo obrovskú sociálnu nevôľu tamojších obyvateľov, ktorí si dobré časy spájajú práve s Ruskom, resp. Sovietskym zväzom. Z toho pramení práve tá náklonnosť.

A práve rétorika Ruska vyvoláva v Ukrajincoch spomienky na sociálne istoty,  relatívne bohatstvo a navyše sa javí ako isté východisko z tejto neutešenej situácie. Pritom Ukrajinci majú obraz o Rusku dosť skreslený, pretože oni nevidia všetky problémy, ktoré sú v ostatných ruských regiónoch.

Pre vyriešenie napätej situácie nie je cesta federalizácie ale oveľa väčšia decentralizácia. V súčasnosti na Ukrajine sa rozhoduje veľmi centralisticky. Tam neexistujú samosprávy, ako napríklad u nás, kedy majú vlastné rozpočty a ľudia si volia svojich zástupcov do územných celkov alebo miest a obcí. Akonáhle by Ukrajinci pristúpili na federalizáciu, tak je to prvý krok k rozdeleniu tejto krajiny.
Vladimír Bačišin, ekonóm Paneurópska vysoká škola

Tohto roku očakávam pokles rastu hrubého domáceho produktu a hodnotu nula a menej ako nula. Všetko je nezávislé na tom, ako sa Rusko dohodne s USA. Ukrajine zatiaľ nikto neponúkol peniaze. USA schválili garancie (záruky), na základe ktorých si môže požičať. Kto dnes požičia Ukrajine, je veľmi otázne. V krajine nie je dôveryhodná vláda.

Pre investorov je najdôležitejšia stabilná vláda, ktorá poskytuje dobré prostredie pre podnikanie. Medzinárodný menový fond (MMF) podmieňuje pôžičky tvrdými opatreniami proti úplatkom. Na Ukrajine je korupcia vo všetkých oblastiach. Dokonca študenti verejných vysokých škôl platia vysokoškolským učiteľom za skúšky.

Jednou z ďalších podmienok poskytnutia úverov MMF je likvidácia bánk, cez ktoré tiekli úplatky. Ak existuje väzba týchto bánk na vplyvných podnikateľov, ktorí sponzorujú súčasnú koalíciu, splnenie tejto požiadavky bude problematické.

Okrem toho MMF tvrdí, že je potrebné rozdelenie spoločnosti Naftogaz na tri firmy – ťažobnú, obchodnú a prepravnú. To umožní následnú privatizáciu plynovodu, ktorý spája Rusko a krajiny Európskej únie.

Ukrajina očakáva aj pomoc zo strany Európskej únie. Osobne neverím v to, že by Európska únia poskytla pôžičky Ukrajine. Má dosť svojich vlastných problémov, ako napríklad Grécko. Situácia bude jasná po májových prezidentských voľbách.

Ukrajine by najviac pomohli predčasné parlamentné voľby, po ktorých by sa mohla upokojiť situácia. Ak sa bude situácia na Ukrajine vyostrovať, nikto jej nepožičia a bude jej hroziť štátny bankrot.

Ján Dinga, analytik INESS

Ťažko by sme dnes našli zahraničného investora, ktorý by pomýšľal nad investíciou v tejto krajine. Trpia aj všetky ukrajinské firmy, keďže akákoľvek investícia či kapitál sú ohrozené neistotou budúceho vývoja konfliktu. V dôsledku upadajúcej ekonomiky oslabuje ukrajinská hrivna, môžeme očakávať aj prepad štátnych príjmov.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 20.4.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards