Vláda bude musieť pristúpiť k ďalším nepopulárnym opatreniam (Aktuality.sk)

Ako povedal na margo šetrenia dňa 25.4.2014 Ján Dinga z INESS, poctivý audit stoviek rozpočtových a príspevkových organizácií by tiež poukázal na možnosti úspor, duplicitné funkcie organizácií by následne bolo možné zlúčiť a organizácie s nízkou pridanou hodnotou úplne zrušiť

Vláda bude musieť pristúpiť k ďalším nepopulárnym opatreniam (Aktuality.sk)

Vláda bude musieť nakoniec pristúpiť aj k nepopulárnym úsporám. Potom ako európsky štatistický úrad potvrdil Slovensku prekročenie 55 percentnej hranice, kabinet musí začať automaticky viazať svoje výdavky. Podľa analytikov najväčší priestor na znižovanie výdavkov je v sociálnej oblasti.

Nižší deficit, vyšší dlh

Aj keď vláde Roberta Fica sa podarilo vlani znížiť deficit rozpočtu výraznejšie pod tri percentá, celkový dlh dosiahol až 55,4 percenta. To znamená, že na základe takzvanej dlhovej brzdy musí štát nájsť ďalších dodatočných zhruba 300 miliónov eur a na budúci rok zostaviť rozpočet bez rastúcich výdavkov.

Analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž tvrdí, že z prípadných opatrení, ktoré by mohli zásadnejšie znížiť výdavky štátneho rozpočtu, pripadá do úvahy najmä úprava systému sociálnych dávok, optimalizácia siete zdravotníckych zariadení či zníženie počtu škôl. Ako však upozorňuje, takéto opatrenia sú však z politického hľadiska pomerne nepopulárne.
Možností úspor je viac

Aj analytik inštitútu INESS Ján Dinga vidí priestor na šetrenie vo viacerých oblastiach, jednou z nich je aj sociálna sféra. „Verejná správa je charakteristická vysokou mierou plytvania, úspory sa preto dajú hľadať naprieč celým verejným sektorom,“ povedal Dinga.

Napríklad adresnejším vyplácaním rodinným prídavkov a príspevkov, respektíve ich neposkytovaním rodinám s vyššími príjmami, by štát mohol každý rok ušetriť štvrť miliardy eur. Podľa Dingu štát vlastní mnoho firiem, ktoré hospodária neefektívne a s obrovskými stratami. Ich privatizácia by preto daňových poplatníkov oslobodila od nákladov štátneho podnikania.

Rovnako tak štát by vedel nájsť ďalšie finančné zdroje vo svojich štruktúrach. „Poctivý audit stoviek rozpočtových a príspevkových organizácií by tiež poukázal na možnosti úspor, duplicitné funkcie organizácií by následne bolo možné zlúčiť a organizácie s nízkou pridanou hodnotou úplne zrušiť,“ dodal Dinga.
Plány ministerstva

Ministerstvo financií však v rámci konsolidácie pripravuje aj iné opatrenia. Šéf rezortu Peter Kažimír napríklad plánuje odstrániť niektoré výnimky pri používaní registračných pokladníc, ako napríklad v zdravotníctve.

Takisto minister chce zaviesť aj zrážkovú daň na peňažné a nepeňažné plnenia od farmaceutických firiem a príjmy z predaja kovošrotu. V neposlednom rade Kažimír očakáva úspory aj od reformy verejnej správa ESO, ktorá by mala ušetriť na mzdách v štátnej správe. To by sa však nemalo dotknúť učiteľov a zamestnancov úradu práce.

Aktuality.sk, 25.4.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards