Nová daň z Buselu má zelenú. Pocítia ju aj ľudia (Finweb)

Okrem veľkých hráčov sú to aj ľudia, ktorí si sporia v podielových či dôchodkových fondoch či kupujú poistky, konštatoval pre portál Finweb dňa 1.5.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Nová daň z Buselu má zelenú. Pocítia ju aj ľudia (Finweb)

Spornú daň z finančných transakcií odobril Európsky súdny dvor aj nám

Desať rokov Slovenska v Európskej únii môže priniesť pre naše banky nečakaný darček. Daň z finančných transakcií, ktorú chce zaviesť jedenásť krajín vrátane Slovenska, dostala zelenú. Podľa zistení HN totiž Európsky súdny dvor v stredu zamietol sťažnosť Veľkej Británie z apríla 2013, ktorá namietala proti jej zavedeniu. „Áno, v tomto štádiu v tom už krajinám nič nebráni,“ potvrdil vedúci tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Nová daň by sa mala dotknúť najmä bánk, ktoré obchodujú buď s akciami, alebo dlhopismi. V praxi – keď napríklad banka predá akcie za jeden milión eur, odviesť by mala štátu 0,1 percenta, čiže 10-tisíc.

Novinka sa však môže, podľa odborníkov, dotknúť negatívne aj bežných ľudí. Šéf Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc varuje, že ju môžu banky premietnuť do vyšších poplatkov pre bežných ľudí. A analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský tvrdí, že ju pocítia aj sporitelia. „Okrem veľkých hráčov sú to aj ľudia, ktorí si sporia v podielových či dôchodkových fondoch či kupujú poistky,“ konštatuje.

Kritiku netají ani Slovenská banková asociácia, ktorá zavedenie dane odmieta. „Tento krok považujeme za príliš riskantný vzhľadom na to, že negatíva prevýšia jej očakávaný pozitívny vplyv,“ uviedla hovorkyňa asociácie Zuzana Tučeková.

Ministerstvo financií verdikt súdneho dvora nekomentovalo a najskôr ho chce podrobiť analýze. A hoci rezort Petra Kažimíra (Smer-SD) nehovorí ani o presnom termíne jej zavedenia, podľa Králika by mohla platiť už začiatkom budúceho roka.

Získané peniaze chcú štáty využiť ako zdroj do rozpočtu, suma pre Slovensko sa odhaduje na 52 miliónov eur.

Spomínaných 52 miliónov eur získaných z novej dane by mohlo putovať buď priamo do štátneho rozpočtu, alebo do rozpočtu Európskej únie. Aj v druhom prípade by išlo pre štát o pozitívum. Podľa našich informácií by totiž Slovensko mohlo odpočítať sumu od našich príspevkov do európskeho rozpočtu. Pre priblíženie – vlani sme prispeli Bruselu sumou 838 miliónov eur, čiže po novom by to bolo o desiatky miliónov menej.

Ministerstvo financií sa bude pri práci na príprave smernice riadiť platnými právnymi predpismi. „A hájiť pozíciu schválenú a zverejnenú vo svojom Predbežnom stanovisku k návrhu smernice,“ napísalo v stanovisku tlačové oddelenie rezortu. Návrh novej dane schválili europoslanci pred takmer dvoma rokmi. Rátali s dvomi sadzbami, a to vo výške 0,1 percenta pri akciách a 0,01 percenta pri derivátoch. Ide o finančné nástroje, ktoré sa odvádzajú od určitého podkladového aktíva či indexu.

Rok po jej schválení podala Veľká Británia žalobu na európske inštitúciu, plánované zavedenie tejto dane sa jej nepáčilo. Po prijatí rozhodnutia nového návrhu smernice Európskou komisiou si krajina myslela, že tento verdikt Bruselu bude mať dosah aj na tie krajiny, ktoré túto daň zaviesť nechcú. Okrem toho vo svojom návrhu zdôrazňovala, že aj tento návrh smernice v oblasti daní z finančných transakcií spôsobuje náklady na strane aj nezúčastnených členských štátov. A hoci Veľká Británia prvý súdny spor prehrala, v prípade konečného návrhu môže európske inštitúcie opäť zažalovať. Či tak spraví, zatiaľ nie je jasné.

Marek Poracký

Finweb, 1.5.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards