Päť dôvodov, prečo zákonom neobmedziť predaj pôdy (Sme)

Zákon nahráva existujúcim poľnohospodárskym podnikom a môže viesť k ešte väčšej koncentrácii pôdy v ich rukách, povedal na margo nového zákona o pôde dňa 13.5.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Päť dôvodov, prečo zákonom neobmedziť predaj pôdy (Sme)

Parlament, kde má väčšinu Smer, v stredu môže rozhodnúť o zákone, ktorý upraví kúpu a predaj pôdy. Prinášame päť dôvodov, prečo by sa mali zamyslieť, či ho treba prijať.

1.Možný rozpor s Ústavou

Počas tvorby návrhu zákona a jeho pripomienkovania upozorňovalo na možnú protiústavnosť niekoľko inštitúcií, mimovládok, verejnosť aj politici.

„Návrh zákona je najpriamejší útok na súkromné vlastníctvo od roku 1989,“ vraví Peter Muránsky z KDH. Takéto obmedzenie v ponuke a dopyte tu podľa neho ešte nebolo a návrh je v rozpore s Ústavou SR.

Šéf SaS Richard Sulík povedal, že ak tento zákon prejde v navrhovanej podobe, zasadí sa o to, aby skončil na Ústavnom súde.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek síce priznáva, že zákon obmedzí vlastníkov pri predaji pôdy, ale tvrdí, že v súlade s Ústavou SR sú tieto obmedzenia priamo uvedené v zákone.

2.Obmedzí a nepomôže

Ministerstvo pôdohospodárstva argumentovalo pri tvorbe zákona, ale aj pri presadzovaní jeho urýchleného prijatia, obavou z kupovania slovenskej pôdy cudzincami.

„Cudzinci, ktorí mali o kúpu pozemkov u nás reálny záujem, ich už dávno kúpili,“ povedal Martin Lazík z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Vládou schválený zákon, ktorý obsahuje pre záujemcu o kúpu pôdy aj podmienku desaťročného trvalého pobytu či registrácie sídla firmy na Slovensku, pritom nezabráni zahraničným investorom, aby si tu prostredníctvom našich ľudí či firiem kúpili pôdu.

Štát zákonom skôr obmedzí menších našich vlastníkov pri predaji. Tým, že prednosť má záujemca z nižšieho stupňa ponukového konania, môžu vlastníci pôdy prísť o peniaze. V prípade dvoch záujemcov o pôdu dostane prednosť ten, kto hospodári bližšie, aj keď ponúkne menej.

 
3.O našu pôdu nie je väčší záujem

Vstup nových hráčov do nášho poľnohospodárstva by mohol zabezpečiť nový kapitál, technologické novinky aj manažérske postupy. Na slovenskom trhu sa však neobjavili signály, že by mali cudzinci nadmerný záujem o poľnohospodársku pôdu. A to ani v čase, keď sa už hovorilo o obmedzeniach, ktoré zakotví zákon, ani po 1. máji, keď už pre cudzincov neplatí moratórium na kúpu pôdy u nás.

„Nezaznamenali sme zvýšený záujem predávajúcich ani kupujúcich,“ povedal Andrej Churý zo spoločnosti RE/MAX. Nárast počtu ponúk na predaj či kúpu poľnohospodárskej pôdy nezaregistroval ani portál reality.sme.sk.

Vyšší záujem o predaj pôdy nehlási ani kataster. „Úradu geodézie, kartografie a katastra nebol signalizovaný zvýšený záujem o kúpu poľnohospodárskej pôdy v extraviláne,“ povedala predsedníčka úradu Mária Frindrichová.

 
4.Znevýhodní ľudí s malým kapitálom

Ľudia, ktorí by chceli do oblasti poľnohospodárstva vstúpiť ako nováčikovia, budú mať sťaženú situáciu, pripomína inštitút INESS.

„Zákon nahráva existujúcim poľnohospodárskym podnikom a môže viesť k ešte väčšej koncentrácii pôdy v ich rukách,“ hovorí Martin Vlachynský z INESS.

Exminister pôdohospodárstva a poslanec Zsolt Simon (Most­-Híd) tvrdí, že sa zvýhodní zopár ľudí v obci, ktorí si môžu pôdu kúpiť, a obmedzí 1,5 až 2 milióny vlastníkov tým, že sa určí, komu môžu pôdu predať. „Výsledným efektom bude zníženie ceny pôdy a znehodnotenie vlastníctva ľudí.“

Poslanec Jozef Mikuš (SDKÚ) kritizuje, že zákon obmedzí malých a stredných podnikateľov. „V poľnohospodárstve potrebujeme konkurenciu. Prečo ideme znevýhodňovať ľudí, ktorí sa predtým venovali niečomu inému?“ pýta sa.

 
5.Zvýši sa byrokracia

Ponuky na predaj pôdy budú musieť byť podľa veľkosti výmery uverejnené na úradnej tabuli obce, v okresnom či celoštátnom periodiku.

Okrem zvýšených nákladov na inzeráty môžu mať hlavne starší ľudia problém s ďalšou podmienkou, ktorou je uverejnenie ponuky na webe ministerstva pôdohospodárstva. Ministerstvo to však vníma ako pozitívny vplyv na informatizáciu spoločnosti.

„Nie je, prirodzene, vylúčené, aby počítačovo negramotná osoba využila asistenciu inej osoby,“ reagoval hovorca ministerstva Peter Hajnala.

So zvýšenou agendou sa budú musieť popasovať aj okresné úrady, budú overovať, či kupujúci spĺňa podmienky na kúpu pôdy.

Veronika Sokolová

Sme, 13.5.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards