"Najlepšie" stimuly sa vrátili 13-násobne (Hospodárske noviny)

Ak by štát nerozdelil úradníkmi vybraným investorom viac než miliardu eur na stimuloch, predchádzajúce vlády mohli podľa analýzy INESS znížiť korporátnu daň na 18 percent, cituje INESS a Martina Vlachynského dňa 19.5.2014 denník Hospodárske noviny.

Trojica automobiliek a závod na výrobu LCD obrazoviek v Galante vrátili Slovensku 13 eur za každé euro investičnej pomoci. Vyplýva to z údajov ministerstva hospodárstva. „Každé euro vynaložené zo štátneho rozpočtu vo forme investičnej pomoci reprezentuje pre verejné financie prínos 13,36 eura,“ povedal HN hovorca rezortu Stanislav Jurikovič. Volkswagen, Kia Motors, PSA Citroën Peugeot a Samsung Electronics získali od štátu v rokoch 2003 až 2009 celkovo takmer pol miliardy eur. Štátu tak podľa rezortu hospodárstva vrátili v prvých piatich rokoch po ukončení investovania takmer sedem miliárd eur – v podobe odvodov do Sociálnej a zdravotných poisťovní, dane z príjmu právnických osôb a dane z nehnuteľností.

Zrušené stimuly

Prehľad o tom, ktorá firma sa Slovensku oplatila najviac a ktorý stimul nemal očakávaný prínos, však naďalej ostáva záhadou. A to napriek tomu, že štát od roku 2002 poskytol firmám takmer 109 investičných stimulov za 1,3 miliardy eur. Hoci rezort podľa generálneho riaditeľa sekcie stratégie Ivana Pešouta sleduje finančnú návratnosť poskytnutých stimulov, údaje za každú jednu firmu prezradiť nechce. Obáva sa vraj negatívnych reakcií zo strany dotknutých firiem. „Štát to určite vie a mal aj za môjho pôsobenia prehľad o návratnosti stimulov za jednotlivé firmy,“ potvrdzuje bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov.

Rezort je opatrný tiež pri zverejňovaní firiem, ktoré o stimul prišli. Firma, ktorá nedokáže naplniť podmienky stanovené štátom v zmluve, napríklad predpísaný počet zamestnancov, totiž musí od čerpania pomoci alebo daňovej úľavy upustiť. Doteraz tak bolo zrušených 30 investičných zámerov, medzi najznámejšie prípady patrí taiwanský výrobca elektroniky AU Optronics v Trenčíne. „Tieto spoločnosti podnikajú na Slovensku ďalej, o čom svedčí aj 5343 zamestnancov, ktoré tieto spoločnosti zamestnávali ku koncu minulého roka, a vyše 600 miliónov eur, ktoré na Slovensku investovali,“ vysvetľuje snahu nepoškodiť firmy Jurikovič.

Nižšie dane

Bývalé aj súčasné vedenie ministerstva sa zhoduje na tom, že príchod investorov je pre štát väčším prínosom ako poskytnuté stimuly. Keď však HN porovnali sumu stimulov, ktoré štát poskytol firmám v roku 2004(313 miliónov eur) a korporátnu daň, ktorú tieto firmy odviedli do štátnej kasy (195 miliónov eur k roku 2012), štátu stále „chýba“ vyše sto miliónov eur. „Prínosom sú aj zaplatené odvody a mzdy zamestnancov, daň z nehnuteľností, zlepšenie zahraničného obchodu, know-how či vytvorenie siete subdodávateľov,“ vypočítava ďalšie prínosy firiem analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Práve uverejňovanie odpočtu poskytnutých stimulov by umožnilo kontrolovať ich výhodnosť pre štát.

Je to dôležité aj preto, lebo to, čo štát rozdelí ako vábničku pre zahraničné podniky, musí vziať doma. Ak by štát nerozdelil úradníkmi vybraným investorom viac než miliardu eur na stimuloch, predchádzajúce vlády mohli podľa analýzy INESS znížiť korporátnu daň na 18 percent. „Toto opatrenie by prinieslo Slovensku oveľa viac investorov,“ upozorňuje analytik INESS Martin Vlachynský. „Mrzí ma, že štát podporuje veľké spoločnosti a doplácajú na to malí podnikatelia, ako sme my,“ hovorí Ján Koleják, predseda družstva Pokrok Žilina, ktoré vyrába vykurovaciu techniku. Najviac investorov bolo podporených z Kórejskej republiky, Francúzska, Nemecka, Holandska a USA, ktorí získali spoločne viac ako 80 percent celkovej podpory.

Tomáš Nejedlý

Hospodárske noviny, 19.5.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards