Nulové odvody na rok majú štyri tisícky ľudí (Sme)

Ako povedal pre denník Sme dňa 19.5.2014 Ján Dinga z INESS, hlavnou príčinou vysokej nezamestnanosti je vysoké odvodové zaťaženie všetkých nízkopríjmových skupín

Nulové odvody na rok majú štyri tisícky ľudí (Sme)

Odvodová úľava pomôže znížiť počty dlhodobo nezamestnaných iba mierne.

BRATISLAVA. Menšia stavebná spoločnosť Welt Stav z Gemerskej Vsi zamestnáva šesť ľudí. Jej majiteľ Tibor Gál hovorí, že prijme aj siedmeho pracovníka, ktorý je už dlhšie ako rok na úrade práce. Kúpil totiž nový stavebný stroj.

Za nového zamestnanca nemusí dvanásť mesiacov platiť plné odvody, štát mu dáva možnosť daňovej úľavy.

Zaplatí zaňho iba úrazové a garančné poistenie, teda 1,05 percenta z hrubej mzdy. No nemôže mu dať vyššiu hrubú mzdu ako 539,35 eura. Ani nový zamestnanec nebude rok z tejto mzdy platiť sociálne a zdravotné odvody.

Dve percentá

Sociálna poisťovňa eviduje od novembra približne 4450 registrácií zamestnancov, pri ktorých chcú podnikatelia využiť možnosť takzvaných nulových odvodov.

Sociálna poisťovňa necelú tisícku registrácií neuznala, lebo buď mal podnikateľ voči nej podlžnosti, alebo zamestnal niekoho, kto nebol na úrade práce dlhšie ako jeden rok.

Vládna úľava tak zatiaľ pomohla asi dvom percentám dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úradoch práce.

V marci ich bolo dokopy asi 214-­tisíc. To je zhruba 59 percent z celkového počtu disponibilných nezamestnaných. Takých, čo nemajú prácu dlhšie ako dva roky, je 140-­tisíc.

Najväčší záujem podnikateľov o odvodovú úľavu je v Bratislave a Košiciach, najnižšie počty sú v oblastiach Veľkého Krtíša, Svidníka a Starej Ľubovne.

„Opatrenie teda pomáha tam, kde nie je problém s nezamestnanosťou, no už nie v Rimavskej Sobote či v najvýchodnejších častiach Slovenska,“ hovorí analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník.

Ministerstvo práce chce opatrenie vyhodnotiť po roku. Argumentuje však tým, že je to len jedno z opatrení „v zložitom boji s dlhodobou nezamestnanosťou, samo osebe nemôže byť všeliekom“.

Hovorí tiež, že počet ľudí bez práce od začiatku roka klesá. V januári ich bolo asi 216-­tisíc, teraz je ich 214-­tisíc.

Inštitút finančnej politiky odhadol, že vďaka odvodovej úľave by sa mohlo do konca roka zamestnať asi 15-­tisíc dlhodobo nezamestnaných. „Ak by sa aj vďaka opatreniu zamestnalo 15-­tisíc ľudí, dostaneme sa na úroveň roku 2012,“ hovorí Páleník. Pred dvoma rokmi bolo na Slovensku 195-tisíc evidovaných dlhodobo nezamestnaných.
Riešenia

Ekonómovia opatreniu vyčítajú, že je dočasné a selektívne. „Hlavnou príčinou vysokej nezamestnanosti je vysoké odvodové zaťaženie všetkých nízkopríjmových skupín,“ hovorí analytik inštitútu INESS Ján Dinga.

Riešením by podľa neho bolo nahradenie minimálnej mzdy plošnou a trvalou odvodovou odpočítateľnou položkou na nízke príjmy.

Šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš vidí problém aj v tom, že pri nízkokvalifikovaných chýba plynulejší súbeh dávok a príjmu z práce. Taký občan napríklad z jedného zarobeného eura navyše stratí hneď 75 centov dávky v hmotnej núdzi.

Goliaš vidí problém aj v tom, že sa nesleduje úspešnosť absolventov jednotlivých stredných škôl na trhu práce, ani to, aké majú platy. „Máme školy, ktoré vykazujú veľmi vysokú mieru nezamestnanosti svojich absolventov, no často dostávajú od štátu vyššie dotácie na žiaka ako úspešnejšie školy,“ povedal Goliaš.

Marianna Onuferová

Sme, 19.5.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards