Kaliňák spúšťa nový biznis s realitami (Hospodárske noviny)

Ako konštatuje na margo predaja štátneho majetku dňa 26.5.2014 Radovan Ďurana z INESS, takáto „centralizácia“ môže reálne priniesť väčšiu efektivitu. Na druhej strane však aj väčšiu korupciu pri predajoch.

Kaliňák spúšťa nový biznis s realitami (Hospodárske noviny)

Verejné financie. Ministerstvo vnútra už pomaly rozbieha miliónové predaje štátneho majetku.

Je zrejme najznámejšou nedostavanou nemocnicou na Slovensku. Rázsochy, ktoré začal štát budovať ešte v roku 1987 a v súčasnosti chátrajú. A už niekoľko rokov vlády hovoria o ich odpredaji. Doteraz neúspešne – pre problémy s pozemkami pod nemocnicou, ktoré sa majú využiť len na verejné účely.

Ak sa tento problém podarí vyriešiť, aj ony budú jedným z nadbytočného majetku, ktorý bude štát predávať po novom. Cez štátnu realitnú kanceláriu. Práve s prípravami na jej spustenie už začal rezort vnútra. „Aktuálne rieši ministerstvo vnútra personálne obsadenie odboru,“ potvrdila pre HN hovorkyňa rezortu Dana Pohlodová. Zo šiestich miest je zatiaľ obsadená polovica. Na zvyšné tri miesta sú vypísané verejné výberové konania.

Súpis majetku Kaliňák tají

V praxi by mala teda fungovať nasledovne – na ministerstve Roberta Kaliňáka sa vytvorí špeciálny odbor. Potom cez všetky ministerstvá urobí súpis všetkého štátneho majetku. Z toho určí skupinu toho nadbytočného. Ten sa následne bude predávať, prenajímať či budú rôzne úrady presunuté do iných priestorov.

Koľko presne má takto štát nadbytočných priestorov, už ministerstvo vie. Presné dáta však HN odmietlo poskytnúť. Podľa starších dát by však malo ísť o zhruba 550-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov. Z toho nadbytočných, teda tých, ktoré bude predávať Kaliňák, je približne 200-tisíc. V konečnom dôsledku by tak malo tento rok jeho ministerstvo urobiť odpredaje za 54 miliónov eur.

Úspešnosť závisí od ľudí

Fakt je, že na predaj štátneho majetku už dávnejšie ukazujú aj ekonómovia. Už v minulosti žiadali štát, aby skôr predával budovy než napríklad dvíhal dane. Ak by sa totiž podarili naplniť doterajšie očakávania, získal by štát na predaji približne toľko ako na vyššej dani pre vysokopríjmových ľudí.

Konečná suma však bude podľa odborníkov v prvom rade závisieť od viacerých faktorov. Ako konštatuje analytik INESS Radovan Ďurana, takáto „centralizácia“ môže reálne priniesť väčšiu efektivitu. Na druhej strane však aj väčšiu korupciu pri predajoch.

Na ľudský faktor, od ktorého sa bude odvíjať aj cena, upozorňuje aj šéf Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík. „Pokiaľ sa to dostane do rúk ľudí, ktorí s realitami majú skúsenosti, tak to môže priniesť štátu lepšie ceny pri predaji či lepšie nakladanie s majetkom,“ uviedol pre HN.

Realitka sa môže oddeliť

Ako presne bude odbor obsadený, zatiaľ nie je známe. Kým však nebude plne funkčný a zabehnutý, riešiť bude len majetok ministerstva vnútra. Pôvodne sa uvažovalo, že ho rozbehne šéf financií Peter Kažimír. Kaliňákov rezort dostal podľa hovorkyne prednosť kvôli reforme ESO. Navyše spravuje aj najviac nehnuteľností. V súčasnosti asi 1700.

Zatiaľ je otvorené, či odbor na ministerstve zostane Kaliňákovým aj po prevzatí správy nad všetkým majetkom štátu. „Ak situácia ukáže nutnosť zriadenia špecializovanej inštitúcie, tak k tomu pristúpime,“ uzatvorila hovorkyňa rezortu vnútra Lucia Kirinovičová.
 

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 26.5.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards